Novela zákona z dielne SNS, ktorá sprísňuje interrupcie, sa dostala do druhého čítania. Podporilo ju 78 poslancov a poslankýň: väčšina zo strany SMER, vrátane Jany Vaľovej, predsedkyne Únie žien Slovenska, všetci prítomní poslanci za SNS, ĽS Naše Slovensko Mariána Kotlebu a Sme rodina. Tiež predseda strany Most-Híd Béla Bugár či predseda OĽANO Igor Matovič.

Podľa novely SNS by sa mal obrazový záznam zo sonografického vyšetrenia povinne zakotviť medzi informácie poskytované pri umelom prerušení tehotenstva. Ženám by tak malo byť umožnené vidieť obraz embrya alebo plodu, ako aj počuť tlkot jeho srdca. "Sonografické vyšetrenie, ako aj odovzdanie výtlačku záznamu zo sonografického vyšetrenia bude pre ženu bezplatné," píše sa v návrhu novely.

 

 

Návrh SNS o interrupciách

Návrhom by sa tiež zakázali reklamy umelého prerušenia tehotenstva, za porušenie zákazu by hrozila pokuta vo výške 66.400 eur.

Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, predložili poslankyne Eva Smolíková, Magdaléna Kuciaňová a Eva Antošová (všetky SNS).

Zmeny by v prípade schválenia novely mali byť účinné od 1. marca 2020.

"Je to návrh zákona troch poslankýň (!!) za SNS (Smolíková, Kuciaňová, Antošová), ktorý obmedzí právo ženy rozhodnúť sa pre interrupciu. Tento zákon je nielenže zbytočný a vracia nás späť do 19. storočia, ale je to aj neodborný paškvil, ktorý skritizovala lekárska obec, pretože uloží lekárovi povinnosť dať počuť žene tlkot srdca plodu. To podľa lekárov v tak skorom štádiu tehotenstva môže plod vážne poškodiť. Ale keďže je pred voľbami, vážení a milí, ono to fakt 78 hlasmi prešlo do druhého čítania," napísala v reakcii na hlasovanie na sociálnej sieti poslankyňa Simona Petrík. 

 

 

Návrh SNS o interrupciách

Na októbrovej schôdzi mali byť pôvodne predložené dva nové legislatívne návrhy, ktoré sa týkali obmedzenia interrupcií. Ženské organizácie však upozrnili, že ide o návrhy v tej istej veci, o ktorých poslanci a poslankyne hlasovali na septembrovej schôdzi. Upozornili na to v otvorenom liste predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) s tým, že “nový návrh zákona v tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona.”

Organizácie Možnosť voľby, Aspekt a iniciatíva Povstanie pokračuje upozornili, že od konca leta to bolo už šesť pokusov legislatívne zasiahnuť do osobnej slobody a dôstojnosti žien. Návrh OĽANO bol stiahnutý z programu októbrovej schôdzke, návrh SNS nie. Ten teraz prešiel do druhého čítania. 

 

Ženské organizácie protestujú

Ženské organizácie Možnosť voľby, Aspekt a Povstanie pokračuje označili už pred hlasovaním návrh zákona za neodborný. "Je v príkrom rozpore s požiadavkou poskytovať zdravotnú starostlivosť na základe dobrovoľného a slobodného súhlasu pacientky, vytvára priestor pre emocionálne vydieranie žien v zraniteľnej situácii a môže viesť k obmedzovaniu prístupu k medicínsky správnym informáciám o umelom prerušení tehotenstva," uviedli organizácie v otvorenom liste poslancom a poslankyniam.