Už to počujem: no, bože, veď ju v tom návale radosti iba pobozkal, veď aj futbalisti sa objímajú, skáču po sebe a nie je tam núdza o fyzický kontakt. Dobre, tak prenesme bozk na ústa od šéfa španielskej futbalovej federácie Luisa Rubialesa čerstvej majsterke sveta vo futbale Jennifer Hermosovej po šampionáte do iného ceremoniálu.

Predstavte si, že šéfka Nobelovho výboru vezme do dlaní hlavu amerického prezidenta Baracka Obamu a pobozká ho na ústa z čírej eufórie, že získal Nobelovu cenu za mier. Nechutná predstava? Určite!

Bozk futbalistke

Bez ohľadu na to, či sa rozdávajú ceny v smokingu alebo medaile na ihrisku, je to ocenenie profesionálneho výkonu a žiadne pusinkovanie tam nemá čo robiť.  A už vôbec nie v ženskom športe, kde musia ženy neustále dokazovať, že sú skvelé športovkyne a nie sexuálne objekty stvorené pre chúťky športových funkcionárov (nie všetkých, našťastie).

Už počujem, ako mnohí namietajú, že on sa predsa opýtal a ona mu to dovolila. No, neviem, či keď vám muž vo funkcii drží oboma rukami hlavu a tesne pri vašej tvári sa pýta, či vás môže pobozkať, máte skutočne slobodný priestor povedať nie.

Navyše, incidenty, ktoré často spoločnosť zhodí zo stola ako nevinné a náhodné, sú málokedy ojedinelé. Ak si Rubiales siahne na rozkrok a dovolí pobozkať futbalistku vedľa španielskej kráľovnej a v priamom prenose, čo si dovolí v súkromí a bez svedkov?

Súhlasím, že pred súdom by zaznela námietka a vyjadrenie by označili za nepodloženú špekuláciu. A pokojne ju vezmem späť. Len podotknem, že história obvinení žien zo sexuálnych útokov mužov je dlhá a v mnohom veľmi podobná - takéto situácie sa zväčša dejú opakovane.

Španielsko chráni ženy

Šťastie v nešťastí pre Jennifer Hermosovú a mnohé športovkyne je v tom, že sa to udialo v Španielsku. Krajina, ktorú stále mylne považujeme za mačistickú a katolícku, urobila v rodovej rovnosti mílové pokroky.

Okrem iných, prijalo minulý rok zákon, ktorý ruší rozdiel medzi zneužitím a sexuálnou agresiou. Obete tak už nemusia dokazovať, či sa fyzicky bránili alebo v dôsledku strachu páchateľovi neodporovali. Každý sexuálny akt bez výslovného súhlasu je považovaný za útok a páchateľovi hrozí až 15 rokov väzenia. Nastaveniu krajiny zodpovedajú aj neoblomné reakcie španielske vlády, ktorá jednoznačne odmietla správanie šéfa futbalového zväzu.

Španielske futbalistky sa pred necelým týždňom stali majsterkami sveta vo futbale a namiesto osláv športového výkonu celý svet rieši, či si k nim môže funkcionár dovoľovať len preto, že sú ženy. A veľa sa na tom nezmení, ak prvá reakcia väčšiny bude to klasické: No, bože, veď ju  v tom návale radosti iba pobozkal…

PS: Rubiales vidí sám seba ako obeť “falošných feministiek”. Neviem, či falošné to vidia inak ako pravé feministky, ale trúfnem si povedať, že VŠETKY ženy sa bozkávajú rady, ak na to majú chuť a robia to dobrovoľne.