Jediný gól vo finále MS žien vo futbale 2023 strelila španielska hráčka Olga Carmonia Garcia. Druhý mohla pridať Jennifer Hermosová, ale penaltu v druhom polčase nepremenila. Majsterkami sveta vo futbale sa stali Španielky. 

MS vo futbale žien 2023 vyhralo Španielsko

Španielsko aj Anglicko sa dostali do finále prvý raz a dokázali, že ženský futbal je v ich krajinách na vzostupe. Američanky tentoraz šampionát neprevalcovali a odišli prvý raz bez medaile. Hoci si doteraz z každých majstrovstiev odviezli nejaký kov: štyrikrát zlatú, jednu striebornú a tri bronzové medaile.

V roku 2023 však vypadli, rovnako ako ďalšie favoritky  šampionátu - Nemky a Nórky. To urobilo šampionát ešte atraktívnejším. Odborníci hovoria o kvalitnom futbale.

Španielky sa víťazstvom na MS žien 2023 postarali o novinku. Spolu s Nemeckom sú druhým národom, ktorý získal futbalový titul majstra sveta pre mužov aj ženy.

Angličanky boli veľmi sklamané. Pod vedením reprezentačnej trénerky Sariny Wiegmanovej neprehrali až do finále 19 zápasov – čo je úctyhodná séria.

Na oboch stranách sa k futbalu vyjadrili kráľovské rodiny. S víťazkami oslavoval osobne triumf ich veľká fanúšička - španielska kráľovná Letizia.

Porazeným Angličankám blahoželal princ William. „Hoci nikto z nás nechcel tento výsledok: vďaka vám sme na seba a národ boli hrdí. Váš duch a vášeň inšpirovali mnohých a vydláždili cestu mnohým budúcim generáciám. Ďakujem za futbalové spomienky," napísal na twitteri.

Veľmi úspešný šampionát žien

Na majstrovstvá sveta žien nejde len o futbal, rieši sa, či sú ženy dobré futbalistky, či majú svoje publikum a podávajú dostatočné výkony. Ak sa v Austrálii a na Novom Zélande odohrala ďalšia kapitola zápasu o emancipáciu ženského futbalu, tak bola úspešná.

Na štadióny prišlo viac 1,8 milióna divákov, vlani v Katare na majstrovstvách sveta mužov bolo 3,8 milióna, čo už je takmer polovica divákov, ktoré mali majstrovstvá sveta vo futbale mužov.

Tohtoročný šampionát porazil v návštevností aj doteraz najúspešnejšie majstrovstvá žien v Kanade, keď sa predalo asi 1,3 milióna lístkov.

Nenaplnili sa ani obavy kritikov ženského futbalu potom, čo FIFA v júli 2019 odhlsovala rozšírenie turnaja z 24 na 32 tímov. Tí predpovedali výsledky ako 15:0, ktoré na konci poškodia ženský futbal. To sa však nestalo: najvyššie víťazstvo dosiahli Holanďanky proti Vietnamu 7:0. Neopakovala sa ani senzácia spred 4 rokov, keď Američanky dali Thajsku 13 gólov a nedostali žiadny.

Prezident FIFA Gianni Infantino preto hovorí o “najväčšom a najlepšom” turnaji v histórii. Ženské majstrovstvá sveta priniesli pre FIFA príjem vo výške 570 miliónov amerických dolárov.