Španielsky kráľ Filip VI. prijal v pondelok vo svojej oficiálnej rezidencii v paláci Zarzuela novovymenovaných ministrov vo vláde španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, ktorí zložili slávnostný sľub. Informovala  o tom španielska vláda na svojej oficiálnej webovej stránke.

Nová španielska vláda a ženy

Premiér Sánchez predstavil svoju zrekonštruovanú vládu ešte v sobotu a označil ju za "vládu obnovy". Rekonštrukcia kabinetu je vôbec prvou od januára 2020, keď sa moci ujala koalícia zložená zo Sánchezových socialistov (PSOE) a radikálnej ľavicovej aliancie Unidas Podemos (Spoločne môžeme). Z predošlej vlády odišli štyri ženy a traja muži.

Päť ministeriek

Nová vláda má päť nových ministeriek, pripomína denník El País. Ženy v nej povedú 14 z celkových 22 ministerstiev, čím si o dve polepšia. Svoje posty si zachovali všetci doterajší piati ministri z aliancie Unidas Podemos. K dovedna siedmim zmenám tak došlo výlučne na ministerstvách vedených socialistami.

Predseda opozičnej Ľudovej strany (PP) Pablo Casado v nedeľu pretvorenie vládneho kabinetu kritizoval, píše na svojej webovej El País. "Sánchez zrádza svojich skutočných priateľov, ktorí spolu s ním Španielsko viedli po volebnom víťazstve, ktoré mu zabezpečilo post premiéra", uviedol. Casado Sáncheza takisto vyzval, aby vypísal nové voľby.