Speváčka Adele schudla. Veľmi výrazne, odhadom možno aj štyridsať kilogramov v priebehu jedného roka. Svoju novú podobu zverejnila v deň svojich narodenín na instagramovom účte a internety doslova vybuchli. Všetci srdiečkovali odušu a médiá začali okamžite špekulovať, aký druh zázračnej diéty jej k tomu dopomohol.

Na pretrase bol jej nedávny rozvod, riešilo sa koľko kalórií denne prijímala a ako často cvičila. Skloňovali sa estetické zákroky. Velebilo sa jej nové, štíhle telo. K dnešnému dňu má jej post na instagrame jedenásť a pol milióna páčikov a takmer dvestopäťdesiat tisíc komentárov.

Adele schudla a zaujala

Nuž, Adele si vyslúžila pochvalu, nie za to, že je jednou z najlepších speváčok na svete, či za to, že povyhrávala asi všetky hudobné ceny. Ani za to, že okolo svojej dvadsiatky valcovala hitparády a predbehla všetky svetové hviezdy. Za tieto úspechy si vyslúžila oveľa menej páčikov. Boli ich síce státisíce, s niektorými postami sa dostala na milión, no naozajstné ocenenie na sociálnej sieti prišlo za to, že konečne schudla.

🛒  [ Starostlivosť proti stárnutiu pleti a proti vráskam na Yves Rocher kliknite tu:]

Už v minulosti jej Karl Lagerfeld dosť netaktne naznačil (ako to len on vedel), že v showbiznise sa štíhlosť počíta a že by mala zhodiť, ak chce byť úspešná. Mal pravdu. Je to však dosť smutná pravda.

Adele jej novú postavu zo srdca prajem a jej piesne budem milovať bez ohľadu na jej konfekčnú veľkosť. Ak chcela zhodiť zo zdravotných dôvodov, verím, že to pre jej bolo telo fajn. Len dúfam, že si neuškodila zbytočne drastickými metódami a najmä, že to nijako neohrozí jej fenomenálny hlas.

Robí ma smutnou zistenie, že oveľa viac ako talent a výnimočnosť sa stále počíta výzor. Že ani to, že sa celé roky hovorí o tom, že nemusíme mať veľkosť 36, aby sme boli spoločensky akceptované, stále neplatí. My, ktoré máme väčšiu veľkosť, potichu trpíme, znášame za svoje telo nepekné komentáre, pohŕdanie a hanbu. A na veku pritom nezáleží.

Sama som zažila, ako moja dnes už bývalá kamarátka hovorila o mojej postave hnusné veci, keď si myslela, že ju nepočujem. A obe sme už mali ďaleko po tridsiatke. Ako si máte vážiť sama seba, takú, aká ste, keď od okolia zažívate blahosklonné pohŕdanie alebo otvorený hejt? A musím dodať, že za našu postavu nás viac súdia ženy ako muži.

Kimlička a tehotná Cibulková

Tento týždeň zverejnil na sociálnej sieti status na túto tému slovenský návrhár Lukáš Kimlička. Týkal sa tehotenských fotiek Dominiky Navara Cibulkovej, ktoré nafotil pre módny magazín. Fotky tehotnej Dominiky boli štýlové a vkusné, odhaľovali čiastočne aj jej nahé telo v očakávaní. Lukáša šokovali nenávistné komentáre a kritika jej ženskej postavy.

Napísal: “Vy ženy ste veľmi zvláštne tvory. Nikdy som nezažil toľko hejtov pod fotkami ženy a ešte k tomu tehotnej. A teraz je úplne jedno či je na fotke Dominika Cibulková alebo Anička Pagáčová. NIKDY som nevidel, aby chlap písal chlapovi pod fotku, že je škaredý alebo tučný. A viete prečo? Lebo žiadny chlap sa na toto nezníži. Ale čo dokáže napísať ŽENA druhej ŽENE, tak to je neskutočné. Neskutočné koľko zla, nenávisti, závisti a pohrdánia je vo vás, ženách.”

Chápem a zdieľam jeho rozhorčenie. Keď Dominika stála na kurte a reprezentovala našu krajinu, vyhrávala obrovské turnaje, kričali sme šťastím a páčikovali fotky zo zápasov. Ak sa Dominika nechá odfotiť tehotná a jej telo nespĺňa nezmyselne nastavené kritéria, tak si neváhame vyliať žlč. A pritom je IBA tehotná! Ak by, nedajbože, pribrala len tak, snáď by sme ju ukameňovali.

Pri Dominike som si spomenula na viac ako dvadsať rokov starú fotografiu Demi Moore na obálke Vanity Fair, ktorú odfotila Annie Leibovitz. Demi sa tam po prvýkrát v histórii objavila nahá vo vysokom štádiu tehotenstva so svojou druhou dcérou. Vanity Fair išli do rizika a napriek tomu, že mali k dispozícii aj iné zábery, dali na titulku ten najodvážnejší. Vyslúžili si za to obrovskú vlnu kritiky a Demi bola nazývaná nechutnou a odpornou.

Napriek tomu si vtedy myslela, že urobila veľký krok pre všetky ženy na svete. Že vďaka jej odvahe nebudú ženy musieť počas tehotenstva svoje telo skrývať. Bol to omyl. Čítajúc komentáre k Dominikiným fotkám zisťujem, že sme sa veľmi mentálne neposunuli. Hoci voláme po plnších postavách modeliek, odsudzujeme vychrtlosť, ktorá mladé dievčatá ženie k anorexii, nedokážeme odpustiť väčšie bruško, silnejšie stehná a väčší zadok dokonca ani tehotnej žene.

Chcela by som žiť v inom svete. Tam, kde sa ženy nebudú konečne posudzovať podľa veľkosti, ale podľa povahy. A srdiečka sa budú rozdávať za otvorené srdce, talent a výnimočnosť.