Matka s dcérou (veľká a malá Edie) žijú v polorozpadnutom a zanedbanom dome v East Hampton na pobreží Atlantiku s mnohými mačkami. Sú osamelé, majú iba jedna druhú a doslova prežívajú za dňa na deň. Ani jedna z nich však nežije v realite a nepriznáva si skľučujúcu skutočnosť.

Inscenácia Umenie padať prvý raz na Slovensku

Malá Edie má za sebou sľubnú kariéru modelky a kabaretnej umelkyne v New Yorku. No po prvom neúspechu už nenájde silu začať znovu, ale podľahne volaniu matky, ktorá si z nej urobí svoju rukojemníčku, partnerku, dôverníčku aj slúžku. Chátrajúci dom im padá na hlavu a jediným zdrojom príjmov je minimálne mesačné „odškodné“ od manžela veľkej Edie, ktorý ich pred rokmi opustil a založil si novú rodinu.

Taký je základný rámec výnimočnej inscenácie švédskej autorky Sary Stridsbergovej Umenie padať v réžii Jakuba Nvotu. Producentom divadelnej hry je občianske združenie KADU – Kabinet audiovizuálnych divadelných umení. Hra z roku 2015 nebola doteraz na Slovensku uvedená. V hlavných úlohách sa predstavili Anna Šišková a Marta Maťová. Ďalšie dve úlohy bravúrne stvárňujú Soňa Norisová a Kamil Mikulčík.

Marta Maťová (vpredu), Kamil Mikulčík a Anna Šišková.  Foto - OZ KADU

Dokumentárna inscenácia je doslova tragikomédiou, na jednej strane je plná čierneho humoru, ľahkej konverzácie a nemiestnych žartov medzi matkou a dcérou. No po chvíli zistíme, že všetko, čo sa deje v ošarpanej izbe je vlastne nesmierne tragické. Počas 90 minút sa dozvedáme, že obe hlavné protagonistky majú možnosť zo svojej osamelosti uniknúť.

Ich rodinou je totiž Jackie Kennedyová, bývalá prvá dáma spojených štátov. Tá im opakovane ponúka pomocnú roku, chce ich dom dať do poriadku, no obe Edie jej pomoc odmietajú. Ich vzťah sa stáva tak toxickým, že sa vzdávajú akejkoľvek možnosti z neho odísť. Jedna aj druhá sa zamotávajú do vlastných klamstiev a poloprávd, klamú si navzájom, no najmä klamú samy seba. Jediná obývateľná miestnosť z celého sídla, sa stáva väzením, ktoré má síce odomknuté dvere, no väzenkyne už v sebe nenachádzajú silu utiecť.

Pretrhnúť putá s rodičmi

Čo všetko môže spôsobiť osamelosť a izolácia? Kam nás môže doviesť závislý vzťah? Ako sa môžeme vymaniť zo starých vzorcov a vzoprieť sa? Freud hovoril, že v určitom životnom období musíme metaforicky zabiť svojich rodičov, pretrhnúť putá, aby sme sa mohli vyvinúť v silnú a nezávislú osobnosť. Ak tento moment premeškáme, môže sa stať, že zostaneme väzňom tých najbližších a svojej vlastnej závislosti.

Soňa Norisová.  Foto - OZ KADU

Je mnoho žien, ktoré žijú príbeh veľkej a malej Edie. Z ich potreby pomáhať a postarať sa o staršiu matku sa stane utrápená realita, z ktorej už nie je úniku. Milovať svojich blízkych je v poriadku, postarať sa o nich tiež. Je ale potrebné zvážiť, akú veľkú cenu sme schopné zaplatiť. Ak za to platíme vlastným životom, vzťahmi a stratou identity, je táto cela privysoká. Tak, ako postupne devalvuje veľké rodinné sídlo malej a veľkej Edie, devalvuje aj ich vzájomný vzťah a potreby.

Ak vám je blízka téma vzťahov medzi rodičmi a dospelými deťmi, určite sa vyberte na inscenáciu Umenie padať, ktorá práve hosťuje v divadle Astorka Korzo 90. Hra je inšpirovaná úspešným dokumentom Grey Gardens (Šedé záhrady) a oceňovaným rovnomenným celovečerným filmom z produkcie HBO (2009) v hlavnej úlohe s Drew Barrymore a Jessicou Lange. Najbližšie predstavenie je 12. mája 2023.