Bola prvou československou modelkou, ktorá dobyla svetové móla a zažiarila na obálkach svetových módnych časopisov. Otvorila tak dvere do najvyššej módnej smotánky napríklad Eve Herzigovej, či Adriane Sklenaříkovej, ale aj Petre Němcovej a Daniele Peštovej. Odštartovala veľkolepú éru supermodeliek, ale Pavlína alebo Paulina bola prvá.

Modelka Pavlína Pořízková žiari ako zrelá žena

Modelku Pavlínu Pořízkovú pozná mnoho žien, najmä tých, ktoré už dovŕšili štyridsiatku. A sme to hlavne my, ktoré pochádzame z dnes už neexistujúceho štátu zvaného Československo.

Vstup do módneho šoubiznisu nebol pre Pavlínu Pořízkovú jednoduchý. O svojom živote napísala knihu s názvom Bez filtra. Pravdivý príbeh o svojej ceste a najmä o tom, ako sa žije módnej ikone po päťdesiatke. Ako to, že odmieta invazívne vylepšenia a plastické zákroky? Ako to, že sa nebojí ukázať svoje šediny, ako to, že vie odhaliť svoje slzy a smútky a napriek tomu, alebo práve preto, je stále v kurze?

Pavlína zažíva novú éru svojej slávy, na instagrame má viac ako milión sledujúcich, opäť žiari ako nádherná zrelá žena na obálkach magazínov. Ukazuje svoj život „bez filtra“. Taký, aký je, keď zhodíme masky. Už v stredu, 21. júna príde na Slovensko. Prvýkrát navštívi Bratislavu a bude rozprávať ženám o tom, prečo sa rozhodla pre autenticitu a čo jej to v živote prinieslo.

Dramatický príbeh malej Pavlínky

Pavlína sa narodila v Prostějove v roku 1965. Jej rodičia sa rozhodli po invázii ruských okupantov v roku 1968 emigrovať, pretože Pavlínin otec bol zo šľachtickej rodiny a v minulosti ho väznili ako člena skautského hnutia. Trojročnú Pavlínku sa rozhodli nechať u starých rodičov a pri prvej príležitosti ju chceli dostať z Československa do zahraničia.

Aj preto si pre miesto emigrácie zvolili neutrálne Švédsko. Ich plány dostať ju za hranice prostredníctvom Červeného kríža však zlyhávali. Pred švédskym parlamentom začali Pavlínini rodičia držať protestnú hladovku, aby donútili československé úrady vyhovieť ich žiadosti. Počas 10-dňovej hladovky sa pod ich žiadosť podpísalo 80 000 ľudí. Vecou sa začal zaoberať švédsky parlament a minister zahraničných vecí.

Po celú dobu s Pavlínou udržiavali len telefonický kontakt. Pavlínina matka pricestovala do Československa aj na falošný pas a snažila sa Pavlínu za pomoci pilotov prepraviť do Švédska, ale zatkli ju. Vo Švédsku sa zdvihla vlna protestov voči postupu československých úradov, švédski hokejisti dokonca odmietli hrať proti Československu. Prípad Pořízkových a dievčatka Pavlínky, ktorá bola rukojemníčkou socialistického režimu, riešil celý svet.

Až v roku 1974 sa Anna Pořízková mohla vrátiť do zahraničia aj s Pavlínou a s malým Jáchymom, ktorý sa narodil počas jej pobytu v Československu. Úrady ich priviedli na hraničný priechod do susedného Rakúska v prítomnosti novinárov. Tak sa začala Pavlínina cesta do slobodného sveta, kde sa mala stať slávnou.

Pavlína Pořízková a Rick Ocasek: Kráska a zviera

Svoju kariéru začala v roku 1980, keď spolužiačka poslala jej fotografiu do modelingovej agentúry. Výška 180 cm a dokonalé miery jej vyniesli prvé fotenia v Paríži. Jej život nebol vôbec jednoduchý, pracovala veľmi intenzívne a vo svojej knihe Bez filtra opisuje ako šetrila každú korunu a prenášala svoj prvé zárobky domov do Švédska vo svojom plyšovom medvedíkovi.

Pomáhala mame a bratovi, keďže po rozvode to nemali finančne vôbec jednoduché. V roku 1983 sa odsťahovala do Spojených štátov a práve tam sa jej kariéra rozbehla naplno.

Ako najmladšia modelka sa dostala na obálku prestížneho časopisu Sport Illustrated a neskôr ju vyhlásili za jednu z najkrajších žien sveta. Nasledovali všetky módne magazíny, prehliadky a Pavlína prežívala kariérny vrchol.

Dostala ponuku hrať v niekoľkých filmoch a v roku 1989 sa zoznámila s rockovou hviezdou – frontmanom kapely The Cars Rickom Ocasekom. Zblížil ich spoločný český pôvod a fatálne sa do seba zamilovali. Ich manželstvo a osudová láska trvala až takmer do Ricovej smrti v roku 2019. Niekoľko rokov predtým už žili oddelene a boli v rozvodovom konaní, no napriek tomu mali veľmi blízky priateľský vzťah.

Spoločne vychovávali svojich dvoch synov Jonathana a Olivera. Pavlínu a Rica nazývali aj kráska a zviera. Chodili rovnako oblečení, milovali čiernu farbu, celé roky boli celebritným párom na všetkých spoločenských akciách. Bola to práve Pavlína, ktorá našla Rica mŕtveho. Zomrel na následky komplikácií po operácii v roku 2019 v Pavlíninom dome, kde sa o neho spoločne so synmi starali.

Šok po manželovej smrti 

Pavlína však po Ricovej smrti zažila ďalší šok. Jej stále ešte manžel pár týždňov pred smrťou zmenil závet a ju z neho úplne vynechal. Pavlína zostala bez prostriedkov, hoci spoločný majetok budovali spolu.

O prípade Pavlíny Pořízkovej sa razom dozvedá celý svet. Bulvár rieši ich rozvod a Ricov závet. Mnohí spoloční priatelia sa jej prestávajú ozývať a Pavlína sa vo veku 55 rokov ocitá niekde na začiatku. Má však obrovský dar. Okrem svojich dvoch úžasných synov má aj svoju autenticitu.

Rozhodne sa svoj príbeh porozprávať sama. Vytvorí si profil na instagrame a stane sa opäť ikonou. Ikonou žien, ktoré vedia. Takých, ktoré majú vek, prežili si sklamania aj pády a vždy sa dokázali postaviť. Pavlína sa rozhodne hovoriť a ukazovať samu seba a svoj život bez filtra.

Hovorí o svojich šedivých vlasoch, o vráskach, o bolesti, o smútku... ale aj o radosti. Je nádherná. Bez príkras aj bez filtrov. Nie je o nič menej príťažlivá ako mladá dievčina na obálke Sport Illustrated.

Vo veku 57 rokov sa objavuje na obálke časopisu Vogue pre škandinávsky trh. Pózuje nahá, ukazuje telo a búra tabu. Nezastaví ju nič. Je odvážna rovnako ako jej rodičia, ktorí bojovali, aby svoju dcéru získali späť. Odvaha búrať stereotypy je dar a pre všetky ženy v Pavlíninom veku inšpirácia. Vyzlečme šaty, zhoďme filtre a osloboďme sa. Lebo čas je to jediné, čo nemáme.

Ak Vás Pavlínin osud zaujal, príďte sa s ňou stretnúť a získať autogram do jej knihy Bez filtra 21. júna 2023 do Bratislavského Martinusu na Obchodnej ulici o 18.00 hodine.