Na začiatku je vždy potreba zmeniť svoj život. Prichádza obvykle pred štyridsiatkou alebo tesne po nej. A týka sa väčšinou žien. Prečo? Lebo práve my, ženy, sme preťažené neviditeľnou prácou, nás trápia nefunkčné vzťahy, my musíme oveľa viac v práci dokazovať, že na to máme.

My sme dostávali do vienka informáciu, že musíme byť dobré a poslušné. Že sa nemáme hnevať. Že máme byť krásne a štíhle. Ale zasa nie príliš. Že máme všetkým vyhovieť, že nemáme mať seba na prvom mieste.

Od zlomeného srdca po nadváhu

Na ženách je veľká záťaž, väčšina starostlivosti o rodinu. A niekedy okolo polovice svojho života začíname cítiť, že takto to ďalej nejde, a keďže sme zvyknuté problémy riešiť a na všetko našiť záplatu, začneme hľadať pomoc.

V ideálnom svete by sme vyhorenie, úzkosti, stres, panické ataky riešili s psychológom. Lenže, ak nežijete vo veľkom meste, nemáte psychológa, ku ktorému viete dochádzať, takého, ktorého si viete finančne dovoliť, ktorý bude mať pre vás voľný termín skôr ako o rok, siahnete po rýchlom riešení. A tým je internet.

Akonáhle začnete hľadať pomoc tam, všemocný kráľ algoritmus vám začne podsúvať také formy pomoci, ktoré majú najlepší online marketing. Zovšadiaľ na vás začnú vyskakovať zázračné uzdravenia duše, rýchle riešenia na bolesť po rozvode, skratky k okamžitému vyriešeniu všetkých vašich problémov. Od zlomeného srdca po nadváhu.  

Ako na prvú rozlíšiť, či ide o marketingovo zdatnú kňažku psychickej pohody, alebo o niekoho, kto skutočne ponúka niečo zmysluplné? Bolo by to jednoduché, ak by do toho nevstupoval jeden zásadný fenomén a ním je manipulácia.

V čase, keď sme zranení, ubolení, keď máme ťažké obdobie a prechádzame si chorobou tela či duše, máme oveľa väčšie sklony uveriť manipulácii. Ak je navyše presne cielená, naše myslenie vypína a utiekame sa k rýchlemu riešeniu. Hlavne nech mi je už lepšie a nech nemusím žit v týchto bolestiach ďalšie mesiace.

Kliknete na jeden online kurz, workshop, webinár a už ste v tom. Navyše v tom nie ste sama. Je tam komunita ľudí, ktorá zažíva to isté a navzájom si potvrdzujete, že to zaberá. Ani neviete ako a naleteli ste psychošmejdovi.

Presvedčia aj inteligentné ženy

Zväčša je to niekto úspešný, niekto charizmatický, kto celou svojou osobnosťou reprezentuje úspech. Ak je on/ona úspešná, zdravá a krásna, navyše bohatá, ak to ona dokázala, pod jej vedením to dokážem aj ja.

Naletia rôzni ľudia. Môžu byť vzdelaní, inteligentní, úspešní. Stačí, že majú slabé miesto a to má predsa každý z nás. Skúsený manipulátor ho okamžite identifikuje, alebo mu ho dokonca radi prezradíte sami. A on presne vie, kde zatlačiť.

Tento týždeň vyšla reportáž v denníku SME, ktorá predstavuje dve transformačné koučky, ktoré za nemalé finančné prostriedky ponúkajú ženám pomoc a riešenie ich problémov, sľubujú, že sa stanú kráľovnami svojich životov.

Reportáž vyvolala veľký rozruch a aj na mojich sieťach sa našli takí, ktorí ju považovali za tendenčnú a nevyváženú. Ja ju naopak považujem za veľmi potrebnú. Sama som si prešla rokmi osobnostného rozvoja a minula naozaj veľké peniaze na to, aby mi bolo lepšie.

Uverila som príbehu o svojej nedostatočnosti a namiesto postupného spracovávania tráum som sa vrhala na rýchle riešenia. Niečo z toho bolo čiastočne úspešné, niečo mi veľmi uškodilo. Niečo by som zakázala a niečo neodporučila naozaj nikomu.

Na pár rokov ma opantala ezoterika, verila som kartám, krištálom, amuletom a iným nezmyslom. Keď som si nakoniec uvedomila, že jediná cesta je odborne vedená terapia a práca s traumou, zistila som, že som na správnej ceste. Keď dnes hovorím svojej terapeutke, čo všetko som vyskúšala, vidím v jej očiach smútok a úprimnú ľútosť.

Rýchle riešenie nie sú 

Dnes už sa na seba nehnevám, lebo viem, že som mala iba veľké zranenia a tie narazili na rýchle riešenia, ktoré ma mali zbaviť bolesti. Niekto chce zmierniť bolesť z traumy alebo psychického vyčerpania alkoholom, niekto siahne po drogách, niekto sa stane súčasťou sekty alebo naletí psychošmejdovi, či charizmatickému guru.

Nevyčítajme si však, že sme naleteli, pretože, keď ste chorí, skúsite všetko. Na streamovacej službe HBOMax je famózny seriál The Vow (Sľub), ktorý rozpráva príbeh vodcu Keitha Raniereho, zakladateľa sekty NXIVM, údajnej svojpomocnej viacúrovňovej marketingovej spoločnosti ponúkajúcej semináre osobného rozvoja.

Keď si pozriete tento seriál, pochopíte, ako vzdelaní, úspešní a schopní ľudia môžu na niekoľko rokov stratiť absolútne svoj morálny kompas a podľahnúť manipulácii charizmatického vodcu. Raniere dnes sedí vo väzbe a je odsúdený na doživotie za spreneveru veľkého množstva peňazí, za psychické a sexuálne zneužívanie žien aj maloletých dievčat.

Proces trval niekoľko rokov a bolo predložených nespočetne veľa dôkazov. Napriek týmto skutočnostiam má ešte stále svojich stúpencov, ktorí veria v jeho nevinu. Tento príklad ilustruje ako veľmi nebezpečné môže byť podľahnutie manipulácii spojenej so silným marketingom.

Ak pociťujeme bolesť duše, zverme sa radšej do rúk nikomu, kto ponúka rokmi overené postupy, kto vám nesľubuje kráľovskú cestu ani nebo na zemi. Iba to, že vám kúsok po kúsku bude lepšie a uzdravíte sa.