Stavanie májov je zvyk, ktorý sa traduje už od stredoveku. Máje ozdobené pestrofarebnými stuhami stavali chlapci pred domom dievčaťa, ktoré sa im páčilo. Máje nesymbolizovali len lásku, bola to tiež ochrana pred zlými duchmi a chorobami. Poľnohospodárom zas mala priniesť májová zeleň dobrú úrodu.

Stavanie májov 2024

Stavanie májov je dodnes zvykom, ktorý oslavuje príchod jari, obnovy prírody a života. K stavaniu májov patria aj spoločenské podujatia, rôzne tanečné alebo hudobné vystúpenia, pikniky či iné oslavy. Je to spôsob ako zlepšiť väzby aj v komunite.

A kde všade sa budú stavať máje? Mnohé väčšie a menšie mestá, obce či mestské časti chystajú stavanie májov už na zajtra 30. apríla 2024. Pripravili sme vám pár tipov.

Mesto Banská Bystrica postaví máj zajtra 30. apríla 2024 o 16.00 hod. na Námestí SNP. O kultúrny program a dobrú zábavu sa postarajú  folkloristi z FS Bystrina a DFS Prvosienka z Banskej Bystrice.

Aj v Myjave a pri Gazdovskom dvore v mestskej časti Turá Lúka sa uskutoční tradičné stavanie májov zajtra, t.j. 30. apríla 2024. Ako prvý bude stáť máj na myjavskom Námestí M. R. Štefánika, kde ho začnú o 16.00 h vztyčovať členovia Folklórneho súboru Kopaničiar a príslušníci dobrovoľného hasičského zboru Myjava. Tí sa takisto spolu s kolegami z Dobrovoľného hasičského zboru Turá Lúka a členmi Folklórnej skupiny Kýčer postarajú o postavenie mája v Turej Lúke, ktoré je naplánované na 17.00 h.

Trenčianske Teplice plánujú stavanie mája rovnako na 30.4.2024 o 16:00 h. na Kúpeľnom námestí.

V Brezne sa budú máje stavať na Námestí gen. M. R. Štefánika 30.4.2024 od 16:00 hod. s folklórnymi súbormi Mostár a Šťastné detstvo.

V Košiciach bude stavanie mája súčasťou bohatého programu Deň mesta Košice na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne od 16:00 hod.

V bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves sa bude máj stavať už zajtra, t.j. 30. apríla 2024 o 16.00 h na Istrijskej ulici na parkovisku pred bývalou poštou.

Stavanie mája - 1. máj 2024

Mestská časť Ružinov bude stavať máje na 6 miestach, začína sa 1. mája 2024 od 10:00 hod.

Stavanie mája a súťaž vo varení guláša budú dva hlavné ťaháky Petržalského majálesu. Hviezdou večera bude skupina Kmeťoband. Májové slávnosti v gescii najľudnatejšej bratislavskej samosprávy sa uskutočnia 1. mája 2024 na centrálnom Námestí republiky.