BRATISLAVA. Nesmieme dovoliť, aby vládni zúfalci zatiahli Slovensko pred parlamentnými voľbami do ďalšej kultúrnej vojny, povedala poslankyňa mimoparlamentnej strany SPOLU Simona Petrík v reakcii na snahu vládnych strán SMER a SNS iniciovať sprísnenie zákona o interrupciách. 

Petrík to uviedla na dnešnej tlačovej konferencii, na ktorej členky a členovia strany oznámili založenie ženskej straníckej organizácie - Ženy SPOLU. Zverejnili tiež Manifest, v ktorom sa zaviazali presadzovať riešenia v 10 oblastiach týkajúcich sa rovnosti žien a mužov. Chcú napríklad zverejňovanie platov mužov a žien na rovnakej pozícii či hradenie antikoncepcie zo zdravotného poistenia. Predloženie prvého balíka konkrétnych návrhov avizujú na jeseň.

 


Ženy SPOLU a interrupcie

Pri príprave manifestu Žien SPOLU ešte nevedeli, že politici vládnej koalície pred voľbami prídu s témou, ktorá sa práv žien bolestivo dotýka. “V roku 2016 to bola téma migranti, pred tohtoročnými prezidentskými voľbami Istanbulský dohovor a sedem mesiacov pred parlamentnými voľbami prichádzajú poslanci vládnych strán SMER a SNS s témou interrupcie, aby si zachránili padajúce preferencie. Nechutne zneužívajú tému, ktorá je tak citlivá pre každú ženu,” dodala Petrík. 

“Nesmieme im dovoliť, aby si urobili zo zákona týkajúceho sa tiel a životov žien nástroj politickej kampane, ktorá má zakryť ich neschopnosť vládnuť. Ženy a rodiny ich nezaujímajú, chcú len zneužiť hodnoty, ktorým veríme, aby nás rozdelili. Ak dnes hovoríme o rozdiele medzi novou a starou politikou, pre nás je tento rozdiel jednoduchý: nová politika znamená rešpekt k ženám a ich právam,” dodala Petrík.

 


Ženy SPOLU a platové rozdiely 

Tlačovú konferenciu usporiadali Ženy SPOLU v parku na križovatke ulíc Šoltésovej a Chorvátskej na počesť Eleny Maróthy Šoltésovej, ktorá bola veľmi aktívna v prvej ženskej politickej organizácii Živena. Tak ako Živena bojovala za rovnaký prístup žien k vzdelaniu, chce iniciatíva Ženy SPOLU zmeniť stále pretrvávajúce nerovnosti medzi mužmi a ženami na Slovensku v 21. storočí. Rovnosť podľa nich zaručuje krajinám prosperitu, firmám úspech a rodinám, kde si partneri delia starostlivosť, šťastie a spokojnosť detí. 

“Na Slovensku žije takmer 2,8 milióna žien a dievčat. Tvoria polovicu našej populácie, no ich postavenie v spoločnosti tomu nezodpovedá. Hoci vysokoškolské vzdelanie získava viac žien ako mužov, nie sú rovnako zastúpené v riadiacich pozíciách - ani v súkromnom sektore, ani v politike. Symbolom predsudkov voči ženám je pretrvávajúci rozdiel v platoch za rovnakú prácu, ktorý dosahuje 9 percent. Kvôli starostlivosti o rodinu ženy často strácajú ekonomickú samostatnosť. Stávajú sa tak zraniteľnejšími voči chudobe, a to najmä v starobe. Žiaľ, aj dnes ženám hrozí násilie skôr doma od blízkeho človeka, než na ulici od cudzinca,” píše sa v preambule Manifestu.  

 

Jaroslava Lukačovičová (v strede), členka predsedníctva SPOLU a podnikateľka.  Foto - SPOLU


Ženy SPOLU: 30-percentné zastúpenie v strane 

K oblastiam, ktoré chcú Ženy SPOLU riešiť, patrí strata ekonomickej samostatnosti žien po založení rodiny, väčšia zraniteľnosť voči chudobe, násilie v párových vzťahoch. “Znižovanie platových nerovností, opatrenia proti ženskej chudobe, rovnaké práva pri starostlivosti o deti, boj proti násiliu, ochrana práv žien pred, počas a po pôrode. Ale aj zlepšenie kvality a bezpečnosti každodenného života žien, vzdelávanie dievčat a chlapcov k vzájomnému rešpektu. A samozrejme, ochrana slobodnej a zodpovednej voľby žien v reprodukčných právach. Vo všetkých týchto oblastiach náš Manifest ponúka konkrétne riešenia,” uviedla Jaroslava Lukačovičová, členka predsedníctva a podnikateľka.

Ženy SPOLU chcú presadzovať rovnosť žien a mužov nielen navonok, ale aj dovnútra strany. “Naším cieľom je do dvoch rokov dosiahnuť aspoň 30-percentné zastúpenie žien na všetkých úrovniach SPOLU. Chceme ich aktívne získavať a pomáhať im rásť, aby raz mohli byť úspešnými poslankyňami, ministerkami, štátnymi tajomníčkami alebo členkami predsedníctva SPOLU,” hovorí Silvia Hudáčková, ktorá pracuje v komunikačnom tíme SPOLU, je zakladajúcou členkou strany a súčasťou prípravného výboru iniciatívy.

 

 

Na tlačovej konferencii vystúpil aj jediný muž, europoslanec Vladimír Bilčík, ktorý bol v prípravnom výbore novovzniknutej ženskej organizácie. “Verejný priestor musí prinášať rovnocenné príležitosti pre mužov a ženy. Krajiny, ktoré sa s tým úspešne popasovali, sú úspešne ekonomicky, politicky a spoločensky,” uviedol Bilčík a pripomenul snahu prvej šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej zložiť novú Európsku komisu, kde bude sedieť polovica žien. “Musíme byť schopní aj na Slovensku nominovať rovnako kvalitnú ženu a rovnako kvalitného muža,” dodal Bilčík.

Predseda strany SPOLU Miroslav Beblavy na tlačovej konferencii nebol, momentálne je na dovolenke. Ako uviedla Silvia Hudáčková, ako predseda hlasoval za vznik Ženy SPOLU, jednohlasné bolo aj rozhodnutie predsedníctva strany k vzniku ženskej organizácie. 
 
"Kritický hlas bol zatiaľ len jeden, pretože nevidí zmysel v zakladaní ženskej organizácie, čiže tento postoj člena vychádzal z nepochopenia. Sme si vedomé, že budeme musieť vysvetľovať, prečo vznikáme a ako SPOLU - občianskej demokracii a celej spoločnost vieme prospieť," dodala Hudáčková.