Premiéra Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili a previezli do Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Päť výstrelov padlo pred domom kultúry, kde zasadala vláda, keď premiér prišiel medzi ľudí.

„Môžeme potvrdiť, že na premiéra bol spáchaný atentát,“ potvrdil podľa aktuality.sk hovorca ministra vnútra Matej Neumann.

Na premiéra mal strieľať 71-ročný spisovateľ Juraj Cintula. Podvečer bol stav premiéra Roberta Fica kritický. Zasiahli to tri guľky, najhoršia bola strela do brucha.  

Postrelili premiéra Fica

Podľa svedkov, ktorí boli na mieste, Fico prišiel k ľuďom, ktorí ho vítali a vtedy padlo niekoľko výstrelov. Fico potom padol na zem. Údajného útočníka policajti spacifikovali a zadržali. Polícia opáskovala okolie, kultúrny dom evakuovali. Ochranka sa postarala o bezpečnosť ostatných členov vlády.

Podľa informácií Aktualít na premiéra Fica v Handlovej čakalo len niekoľko ľudí, nikto z nich nepískal ani nevykrikoval protivládne heslá. K streľbe malo prísť, keď Fico prišiel zhromaždeným ľuďom podať ruku.

Handlová si v posledných parlamentných voľbách v roku 2023 zvolila SMER-SD, za prezidenta volila Petra Pelelgriniho (Hlas).

Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha oznámil, že pre postrelenie predsedu vlády prerušili rokovanie Národnej rady SR na neurčito. Troch ministrov z miesta evakuovali.

Premiér Robert Fico je po atentáte v Handlovej mimo ohrozenia života. Ako uviedol Denník N premiér utrpel zranenie brucha a zrejme aj ruky a nohy. Previezli ho do nemocnice v Banskej Bystrici.

Podľa informácií Aktualít bol páchateľom pravdepodobne dôchodca z Levíc.

Úrad vlády potvrdil, že na Fica bol v Handlovej spáchaný atentát. "Aktuálne je v život ohrozujúcom stave prevážaný vrtuľníkom do Banskej Bystrice, pretože do Bratislavy by to trvalo príliš dlho vzhľadom na nevyhnutnosť akútneho zákroku," uviedol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády.

Prezidentka odsúdila útok na Fica

Prezidentka Zuzana Čaputová ostro odsúdila dnešný brutálny a bezohľadný útok na premiéra Roberta Fica. „Som šokovaná. Robertovi Ficovi želám v tejto kritickej chvíli veľa síl, aby sa z útoku zotavil", uviedlo tlačové oddelenie palácu.

Streľba na premiéra Robert Fica ako na jedného z najvyšších ústavných činiteľov je bezprecedentným ohrozením slovenskej demokracie. Na sociálnej sieti to uviedol novozvolený prezident Peter Pellegrini (Hlas-SD).

"Som zhrozený z toho, kam môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. Nemusíme predsa so všetkým súhlasiť, ale je množstvo spôsobov, akým svoj nesúhlas vyjadriť demokraticky a zákonne," povedal Pellegrini. Doplnil, že ak budú ľudia iné politické názory vyjadrovať pištoľami na námestiach a nie vo volebných miestnostiach, ohrozujú všetko, čo za 31 rokov slovenskej zvrchovanosti spoločne vybudovali.