PARÍŽ. Ženy na celom svete chcú byť ako Parížanky. Elegantné, šarmantné, štýlové, atraktívne. Byť elegantná ako Parížanka je už takmer ustáleným slovným spojením.

Parížanka má vzťah k móde v krvi, dostáva ho vo výchove, je v tom prostredí formovaná od malička. Tepláky používala odjakživa len na šport, na pieskovisku sa ako dieťa hrala v lete v kvetinkových šatách a kožených sandálkach a v zime v štófovom kabátiku a vlnených šatách s bavlnenými pančuchami.

Žiadne značkové oblečenie

Nie každý má vo Francúzsku rovnaký rozpočet na obliekanie, ale aj tie ženy, ktoré s rozpočtom problém nemajú, sa vyhýbajú značkovému obliekaniu od hlavy po päty – kričí to snobizmom. Parížanky takýmto štýlom pohŕdajú. Svoj vkus, nápaditosť, originalitu dokazujú inak ako tým, že majú na to vojsť do drahého obchodu  a kúpiť si všetko, čo vidia. Eleganciu nachádzajú v diskrétnej jednofarebnosti a kvalitných materiáloch.

Parížanka veľa hľadá. Na ulici v malom vintage butiku nájde šnurovacie kožené topánky, ktoré sa jej budú hodiť k ošúchanému kožáku, ktorý si kúpila pred pár rokmi vo Florencii. K tomu si dá štýlové rifle a jej look je originálny a ťažko imitovateľný. Kombinuje drahé oblečenie s lacnými doplnkami, staré s moderným, hľadá svoj vlastný štýl, spája maximálnu minimalistickú jednoduchosť s divokými extravagantnými doplnkami. S mnohofarebnosťou narába opatrne.

“Osez” (majte odvahu, ako povedia Francúzi), ale s citom a umom.

 

Foto - autorka

 

Len mascara a rúž

Francúzka s mejkapom nepreháňa, očným tieňom sa vyhýba, kapitálom šarmu zostáva prirodzenosť. Na look “femme fatale” stačí mascara a rúž. Nebojí sa vrások, dodávajú tvári život, sú súčasťou šarmu, prežitého.

Aj v upravenosti musia byť nejaké destabilizujúce prvky. Keď si všímate ženy na uliciach Paríža, uvedomíte si, že úprava vlasov pôsobí náhodne, čosi ako polcesta medzi práve vstaním z postele a vyjdením od kaderníčky.

Jednofarebný šatník, farebné doplnky

Parížanka si drží šatník v dvoch-troch základných farbách, nemá obavy, že bude fádna. Šatník je jednofarebný, ale doplnky pestré a farebné; čím menej farieb v šatníku, tým ľahšie sa kombinujú doplnky.

V Paríži si všimnete, že v zime dominuje čierna farba, čierne kabáty, vlnené šaty, čierne silonky, čierne kašmírové svetre. A farebnosť vytvára kabelka, spona vo vlasoch, šál, náhrdelník či náramok. Parížskymi farbami sú aj pieskovo béžová, tmavomodrá, či hnedá, len občas a hlavne v lete preniknú do davu aj iné farby.

Ženská postava vynikne, aj keď nie je všetko oblečenie nalepené na tele. Ak sú vypasované rifle, tričko alebo blúzka sú voľné, padavé, ak je tričko alebo pulóver na telo, nedá si k tomu vypasované rifle, skôr padavý voľný strih nohavíc, alebo klasickú sukňu po kolená. Vysoké podpätky nikdy nie k minisukni, keď minisukňa tak topánky bez opätkov. Šatstvo príliš obopínajúce telo Francúzi ošacujú ako vulgárne.

 

Foto - autorka

Tretia farba

Parížanka sa nebojí jednoduchosti, nebojí sa toho, že keď nebude mať na sebe volániky, vlnovky, ligotavé hviezdičky, čipky a nadpisy, kovové pliešky a geometrické vzory, že neupúta.

Nesnaží sa nasilu ladiť, ak sa ružová kabelka hodí k ružovej sukni, volá sa to gýč.

Aby ste očividnej kombinácii dvoch kontrastných farieb (čierno-biela, červeno-čierna) nepripomínali šachovnicu, umelecky vmiešajte jednu drzú odvážnu tretiu farbu – detail, červený rúž s červenými náušnicami k strohému tmavohnedému kostýmu s bielym topom.

Paríž má štýl aristokracie, ktorá sa chce od davov líšiť, ale davy sa jej chcú podobať.

Nie príliš veľa, ani príliš málo. Ani neprehnať, ale zároveň doceniť, dotiahnuť do dokonalosti. Nájsť to parížske “juste milieu” (presný stred), “la perfection”.