Svetová meteorologická organizácia (WMO) si na kongrese v Ženeve zvolila vo štvrtok za svoju novú šéfku Argentínčanku Celeste Saulovú, ktorá sa tak stane prvou ženou v tejto funkcii. TASR správu prevzala od agentúr AFP a AP.

Saulová zvíťazila s veľkým náskokom

Na poste generálneho tajomníka WMO vystrieda Saulová 1. Januára 2024 Fína Petteriho Taalasa, ktorý bol v tejto funkcii dve obdobia po sebe.

Saulovú, ktorá bola viceprezidentkou WMO a od roku 2014 vedie argentínsky meteorologický úrad, v tajnom hlasovaní zvíťazila s veľkým náskokom, keď získala potrebnú podporu dvoch tretín členských krajín.

WMO koordinuje všetkých meteorológov

WMO zohráva kľúčovú úlohu pri koordinovaní práce meteorológov vo svete a jej úloha pri zvládaní klimatickej zmeny je stále dôležitejšia.

"V týchto časoch, keď sú najväčšími globálnymi hrozbami nerovnosť a klimatická zmena, musí WMO prispieť k posilneniu meteorologických a hydrologických služieb, aby chránila obyvateľstvo a ekonomiky poskytovaním včasných a účinných služieb a systémov včasného varovania," povedala Saulová po hlasovaní.

Nová šéfka WMO chce zabezpečiť, aby hlasy všetkých jej členov mali rovnakú váhu, do popredia sa dostali tí najzraniteľnejší a kroky, ktoré bude WMO robiť, budú v súlade s potrebami a špecifikami každého z nich.

Voľby šéfa WMO sa konali v predposledný deň Svetového meteorologického kongresu. Jeho účastníci odhlasovali, že do konca roku 2027 bude každé miesto na Zemi pokryté systémami včasného varovania pred nebezpečnými poveternostnými udalosťami.