Molly Samsonová má iba deväť rokov, ale už teraz je vášnivou paleontologičkou. Niekoľko rokov vytrvalo hľadá na marylandských plážach žraločie zuby. Doteraz ich našla vyše 400.

Počas Vianoc sa jej podaril životný úlovok. Na pláži Calvert Beach v národnom parku Calvert Cliffs našla zub vyhynutého megalodona, jedného z najväčších prehistorických žralokov. Takýto úlovok sa aj skúseným paleontológom podarí raz za život. Zub meral takmer trinásť centimetrov.

Školáčka našla obrovský zub vyhynutého megalodona

"Molly si na Vianoce želala špeciálne rybárske čižmy do studenej vody, aby mohla hľadať žraločie zuby ako profesionálka," hovorí jej mama Alicia Sampson. Sen sa jej  splnil a už na druhý deň vyrazila so svojou sestrou a otcom na pláže. Dúfala, že nájde žraločie zuby, z ktorých vyrába šperky. Brodiac sa po kolená v mori v zálive Chesapeake Bay si zrazu na dne všimla niečo veľké, čo pripomínalo žraločí zub. Pokúsila sa to vyloviť sitom, ale bolo to príliš veľké. Keď sa jej obrovský zub nakoniec podarilo vytiahnuť z piesku, objav ju šokoval. "Bola som nadšená, ale aj zaskočená,“ povedala.

Keď Sampsonovci priniesli svoj fascinujúci objav do prírodovedeckého múzea Calvert Marine Museum, miestny paleontológ Stephen Godfrey ich podozrenie potvrdil. Molly našla zub megalodona, jedného z najväčších žralokov, ktoré žili pred viac ako 23 miliónmi rokov. Podľa veľkosti zuba bol tento megalodon dlhý 13 až 15 metrov.

Molly ukazuje nájdený zub megalodona, ktorý má 13 centimetrov. V druhej ruke pre porovnanie najmenší žraločí zub, ktorý má vo svojej zbierke.

Foto - FB Calvert Marine Museum

Vášeň pre hľadanie fosílií zdedila Molly po svojom otcovi. Na otázku, čo ju na fosíliach najviac fascinujúce, Molly odpovedala: „Sú jednoducho cool, pretože sú extrémne staré.“ Mollyina mama Alicia Sampson o svojej dcére hovorí:“ Moja dcéra mala vždy vášeň pre objavovanie prírody. Baví ju hľadať skryté drahokamy.“

Lovci žraločích zubov

Národný park Calvert Cliffs je rajom pre paleontológov. Amatérski lovci fosílií tu dokážu za rok nájsť 100 zubov megalodona. Avšak veľkosť, akú našla Molly je unikátna. Zuby podobnej veľkosti dokážu nájsť maximálne 5 až 6 kusov za rok. Niektorí ľudia venujú ich hľadaniu celý život. Najväčšie nájdené zuby megalodona mali veľkosť 18 cm.

Megalodony sa pri Calvert Cliffs vyskytovali hojne kvôli bohatému výskytu veľrýb a delfínov, ktoré boli ich hlavnou potravou.  Žraločie zuby sú najrozšírenejšou fosíliou týchto stavovcov, keďže žraločie zuby sú z odolnej skloviny a žraloky si ich nahrádzajú počas celého života. Podľa paleontológa Godfreyho sú megalodony pre ľudí obzvlášť fascinujúce kvôli tomu, že milióny rokov boli najväčšími predátormi na Zemi.

Molly pred čeľusťou megalodona. Foto - FB Calvert Marine Museum

Mollyin objav môže inšpirovať ďalšie dievčatá

Po zverejnení objavu dostala Molly listy od detí z celého sveta, v ktorých vyjadrili radosť z jej objavu. Jej rodina a miestni vedci veria, že tento objav povzbudí ďalšie deti, najmä dievčatá, aby rozvíjali svoju vášeň. Mollyina mama dcére vytvorila aj konto na Instagrame, kde pravidelne zverejňuje jej dobrodružstvá. „Chceme zapojiť a inšpirovať ďalšie deti, aby si užili aktivity v prírode, povedala.

Obrovský zub si Molly vystavila vo svojej detskej izbe, kde ho chodia obdivovať všetci susedia a známi. Jej snom je študovať paleontológiu.