Dve paličky na tehotenskom teste. Moderná žena zistí fakt, či je v „tom“ za niekoľkých minút, no nebolo tomu tak vždy. História testovania tehotenstva je plná bizarných návodov aj zaujímavých objavov.

Už starovekí učenci prišli na to, že kľúčom k odhaleniu tajomstva rodiaceho sa nového života je ženský moč a konkrétne bielkoviny v ňom. Zistili, že sa dajú zistiť prírodným spôsobom. Už v starovekom Egypte vymysleli vlastný tehotenský test. Ako odhalil papyrus z čias faraóna Achnatona, žena niekoľkokrát po sebe pomočila zmes pšenice a jačmeňa. Ak bola tehotná, o niekoľko dní zrnká začali klíčiť.

Pšenica alebo jačmeň - dievča či chlapec? 

Ak sa objavili výhonky pšenice – na ceste bolo dievčatko a klíčiaci jačmeň zas predpovedal chlapca. Keď sa na tento návod pozreli moderní učenci zistili, že účinnosť bola celkom vysoká – až 70 percent. Moč muža totiž nemal na zrná žiadny vplyv.

Otec lekárstva Hippokrates, ktorý žil v starovekom Grécku, zas tvrdil, že ak žena pred spaním vypije zmes vody a medu a ráno sa zobudí na brušné kŕče, je zaručene v požehnanom stave. V stredovekej Perzii zas učenec Avicenna určoval tehotenstvo podľa vzorky moču a jeho farby, vône a konzistencie.

V stredoveku zas miešali moč s vínom a ak sa na hladine vyzrážala jemná bielkovinová vrstva, žena bola tehotná. Celkom bizarnou metódou bolo aj vhadzovanie hrdzavých predmetov do vzorky moču. Keď po pár dňoch bol na spodu vzorky odtlačok predmetu – bábätko malo byť na ceste.  V 16. storočí francúzsky lekár Jacques Guillemeau prišiel na to, že gravidná žena sa fyzicky mení a podľa jeho zistení sa jej menili oči. Keď sa jej v kútiku oka začali tvoriť červené žilky, zaručene bola v sladkom očakávaní.

Tehotenské testy - pokusy na myšiach

Pokrok prinieslo až 19. storočie, keď si lekári začali všímať druhotné znaky na tele ženy. Vynechané krvácanie, ranné nevoľnosti a citlivé prsníky – to boli jasné signály. Totálny prelom priniesol až objav tzv. tehotenského hormónu hCG v 20. rokoch 20 storočia  a s ním aj testovanie v laboratóriách. Konečne prišla na scénu veda. 

Prvý „ozajstný“ test gravidity stvorili dvaja nemeckí vedci Selmar Aschheim a Bernhard Zondek. Písal sa rok 1927 a oni ho nazvali podľa seba A-Z test. Bolo to jednoduché – vzorku moču vstrekli do tela pohlavne nezrelých myší a pozorovali, čo sa stane. Ak zviera sexuálne dozrelo, žena bola v požehnanom stave.

Výsledok moderného tehotenského testu je známy do niekoľkých minút. Ilustračné foto - pixabay.com 

Iný vedec, Brit Lancelot Hogben zas v roku 1935 na svoje skúmanie použil žaby a indikátorom tehotenstva bol fakt, že začali klásť vajíčka. Testovanie však stálo tieto tvory životy, čo značne zdvíhalo náklady a neboli dostupné hociktorej pacientke.

V roku 1960 v Spojených štátoch prišli dvaja vedci Carl Axel Gemzell a Leif Wide na fakt, že bunky sa zhlukujú do istých vzorcov. Išlo o imunologickú reakciu buniek s tehotenským hormónom hCG a zrodil sa moderný tehotenský test. Veľmi rýchlo si ho obľúbili lekári, ktorí vzorky moču pacientiek posielali do laboratórií. Kým sa však testovaná žena dozvedela výsledok, prešlo aj niekoľko týždňov. Bolo to dosť nepraktické.

Matka moderného tehotenského testu

Všetko zmenil jeden deň v továrni holandskej spoločnosti Organon International, ktorá však sídlila v americkom New Jersey. V roku 1969 grafická dizajnérka, vtedy 26-ročná Margaret Craneová, ktorá pre kozmetickú firmu navrhovala obaly rúžov a iných kozmetických prípravkov, si všimla množstvo skúmaviek. Zistila, že v laboratóriu ich len zmiešajú so vzorkou červených krviniek oviec.

Celú zmes potom laboranti nechali zachladiť a ak sa o dve hodiny neskôr na spodku skúmavky urobil kruh, žena bola tehotná. Výsledok poslali ošetrujúcemu lekárovi a ten upovedomil svoju pacientku. Margaret sa to celé zdalo zdĺhavé a pritom veľmi jednoduché. Napadlo jej, že takýto test by si vlastne vedela spraviť každá žena sama v súkromí.

Inšpiráciou na domáci test jej bola priehľadná škatuľka na sponky, ktorú mala na stole. Vložila do nej zrkadielko a na to položila kvapátko a skúmavku so vzorkou krviniek. Domáci test nazvala Predictor, teda Veštec a šla so svojim nápadom za manažérmi firmy. Tým sa to sprvoti nepáčilo, obávali sa reakcie lekárov a faktu, že samotestovanie by spochybnilo ich autoritu.

Margaret však bola presvedčená o svojej pravde a bola neoblomná. Jej argument bol veľmi presvedčivý: „Každá žena má právo dozvedieť sa prvá, že je tehotná. Vo svojom dome, v súkromí a za niekoľko minút,“ povedala. Aj tak jej však trvalo niekoľko rokov, kým uznali jej patent. Materskej firme ho potom predala za symbolický dolár.

No nebyť reklamnej kampane, nebola by úspešná. Postupom času sa však domáce tehotenské testy dostali do Kanady, kde sa začali predávať v roku 1972 a o štyri roky neskôr už boli na pultoch lekární aj v Spojených štátoch.

Tehotenský test, aký poznáme aj dnes, sa zrodil v roku 1980 a funguje na základe enzýmových štítkov. Už netreba čakať celé hodiny, výsledok je jasný po niekoľkých minútach. Dve paličky znamenajú bábätko.

Na rozdiel od starovekého Egypta, však pohlavie dieťatka neurčí obilie, ale lekár. A aj to po niekoľkých mesiacoch.