Desaťročia musela skrývať svoju lásku. Kým sa kráľovná manželka Kamila dostala na výslnie, dosť toho prežila. Nenávidená „princova milenka“ si však svojou húževnatosťou a príjemným vystupovaním získala na svoju stranu nielen kráľovnú Alžbetu II., ale aj najzarytejších odporcov.

Spolu s manželom kráľom Karolom ich 6. mája čaká slávnostná korunovácia. Kamila, ktorá doteraz používala titul kráľovná-manželka, má od sobotnej korunovácie oficiálny titul kráľovná.

Príbeh Kamily Parker-Bowlesovej

Narodila sa 17. júla 1947 v Londýne ako Kamila Shandová. Jej otec bol majorom britskej armády a po tom, ako odišiel do výsluhového dôchodku, sa z neho stal úspešný podnikateľ. Obchodoval s vínom. Jej matka bola pôvodom barónka a celý život sa zaoberala charitou.

Kamila bola najstaršou z troch súrodencov. Jej sestra Annabel Elliotová pôsobila ako interiérová dizajnérka a brat Mark Shand bol spisovateľom. Tragicky zahynul v roku 2014.

Camilla s hercami v roku 2003.  Foto - TASR/AP

Kamila detstvo prežila na vidieku vo východnom Sussexe, kde si zamilovala všetko, čo patrí k životu v prírode. Už ako malá milovala kone, psy a aj poľovačky. Bola veľmi bystrá a rozhodla sa pre štúdium v zahraničí. Študovala vo Švajčiarsku a neskôr v Paríži francúzsku literatúru.

Po návrate zo sveta si s kamarátkou prenajala byt a pôsobila ako sekretárka v rôznych firmách na West Ende. Po rokoch priznala, že keď robila recepčnú v jednej dizajnérskej firme, vyhodili ju. Prišla totiž neskoro do práce po preflámovanej noci.

Zoznámenie s Charlesom

Skutočným zlomom v jej živote bol rok 1970, keď sa na zápase póla zoznámila s následníkom britského trónu princom Charlesom. Obaja si padli do oka. A hoci sa Kamila k Charlesovi hodila, nezhodovala sa s predstavami britskej kráľovskej rodiny o budúcej manželke kráľa.

Šepkalo sa, že Kamila je príliš skúsená a v minulosti mala priveľa známostí. Ďalšou nevýhodou bol jej pôvod – nebola dostatočná aristokratka, ako by sa patrilo. Charles, hoci nerád, poslúchol priania svojej rodiny. Keď sa vrátil z vojenskej zahraničnej misie, Kamila už mala iného.

Vo firme svojho otca totiž spoznala mladého muža, ktorý jej predstavil svojho brata. Andrew Parker-Bowles bol vojenským dôstojníkom a ich vzťah bol od začiatku búrlivý. Najprv sa totiž zahľadel do Charlesovej sestry princeznej Anny, no ich vzťah nik z kráľovskej rodiny neodobril.

Charles s Kamilou v roku 2005.  Foto - TASR/AP

V roku 1973 vyšlo v denníku The Times oznámenie o ich zásnubách, o ktorom nevedeli, pretože ho nechali uverejniť ich rodičia. Andrew bol tak nútený Kamilu požiadať o ruku. Nasledovala okázalá svadba, ktorá bola udalosťou roka. Mladomanželom prišlo popriať k sobášu 800 hostí.

Andrewowi porodila dve deti – jej syn Tom píše kuchárske knihy a je kritikom reštaurácií a dcéra Laura je kurátorkou. Kamiline srdce však celé roky patrilo Charlesovi. Ten sa po nejakom čase zasnúbil s Dianou Spencerovou, ktorá bola podľa názoru Charlesovej rodiny ideálnou kandidátkou na rolu budúcej kráľovnej. Plachá a poslušná Diana však veľmi skoro zistila, že jej muž je mysľou niekde inde. Nemilovaná a odsunutá na vedľajšiu koľaj trpela.

Nenávidená Kamila ako tretia v manželstve

Po čase totiž Charles obnovil svoje priateľstvo s Kamilou, čo malo ostať tajomstvom. Čoskoro však titulné stránky bulvárnych novín prepierali nechutné detaily intímnych rozhovorov princa s jeho milenkou. Kamila vo svojom manželstve trpela a s Andrewom vlastne žili celkom iné životy. V tom čase už Charles s Dianou žili oddelene.

 

William s Kate si pred korunováciou vyrazili do pubu - na fotogalériu kliknite tu:

 

Princezná sŕdc, ako verejnosť volala Dianu, v exkluzívnom rozhovore pre stanicu BBC oficiálne označila Kamilu ako tretiu osobu v ich manželstve. Na Kamilu sa tak začala valiť vlna kritiky a nevôle. Napokon sa rozhodla pre rázny krok. V roku 1995 Parker-Bowlesovci ohlásili, že sa rozvádzajú.

Pre Kamilu to bola úľava, rovnako ako aj pre jej exmanžela. Ten už bol rok po rozvode opäť ženatý. V rovnakom roku podpísal rozvodové papiere aj princ Charles a keď o rok neskôr jeho exmanželka tragicky zahynula pri autonehode, zdalo sa, že láske dvojice už nič nebráni. Nebolo to však celkom tak.

Zmierenie s kráľovnou Alžbetou II. 

Charlesova matka kráľovná Alžbeta II. im najprv vôbec nefandila. V kráľovskej rodine bolo nemysliteľné, aby sa niečo udialo bez jej súhlasu. Charles a Kamila však boli trpezliví. Keď v roku 1999 oslavoval grécky kráľ 60. narodeniny, kráľovná urobila dôležité rozhodnutie. Na oslavách uviedli Kamilu ako Charlesovu partnerku. Tým dala neoficiálne požehnanie celoživotnej láske svojho syna.

Čoskoro sa Kamila presťahovala do Charlesovej rezidencie a roky pracovala na tom, aby kráľovnej dokázala, že je hodnou byť členkou kráľovskej rodiny. V roku 2005 nasledoval civilný sobáš, na ktorom ako svedkovia figurovali synovia páru – William a Tom. A hoci mala ako manželka následníka trónu nárok používať titul princeznej z Walesu, Kamila ukázala charakter.

Z úcty k princeznej Diane si ho nenárokovala a používala titul vojvodkyne z Cornwallu. Podarilo sa jej zmeniť históriu – je totiž prvou rozvedenou ženou, ktorá sa vydala do kráľovskej rodiny.

Svadba s Charlesom.  Foto - TASR/AP

Po svadbe sa imidž dovtedy nenávidenej Camilly začal vylepšovať. „Kamilin problém bol, že ju princezná Diana označila za tretiu osobu v jej manželstve,“ opísala pre Sky News korešpondentka Penny Junorová. „Keď sa vzali, ľudia ju stretávali a zistili, že to nie je príšerná žena, žiadny rotvajler, ale v skutočnosti je veľmi milá. Je zábavná, priateľská, vrúcna a zaujíma sa o iných,“ dodala.

Dokonca ju vzala na milosť aj kráľovná Alžbeta II., ktorej kedysi vôbec nebola po vôli. Ešte pred svojou smrťou oznámila, že keď sa jej syn stane kráľom, Kamila bude kráľovnou manželkou.

Kamila ma vie rozosmiať, chváli ju Charles

A chválami nešetril ani jej manžel. „Vždy ma dokázala rozosmiať. Nestretol som nikoho duchaplnejšieho, múdrejšieho, nikoho s väčším šarmom. A s nikým som nikdy nemal toľko spoločných záujmov, s nikým na svete som sa necítil tak dobre, uvoľnene a príjemne,“ povedal o nej Charles.

Kamila sama sa na ťažkú etapu svojho života pozerá veľmi triezvo. „Bola som tak dlho sledovaná, že som musela nájsť spôsob, ako s tým žiť," povedala v rozhovore pre magazín Vogue. „Nikto nemá rád, keď sa na neho neustále pozerajú a, viete, kritizujú ho... ale myslím, že nakoniec sa nad tým vždy povznesiem a zvládnem to,“ dodala.

Britská kráľovná manželka Kamila pózuje pre fotografiu v Modrom salóne Buckinghamského paláca v Londýne. Foto - TASR/AP

S mužom, na ktorého čakala celý život, pre pracovnú zaneprázdnenosť netrávi toľko času, koľko by chcela. Ako prezradila, vždy si nájdu hoci krátku chvíľku, aby sa nad šálkou čaju porozprávali, čo zažili. Priznáva však, že niekedy jej vyhovuje, že každý sedí v inom rohu miestnosti a číta si. „Niekedy netreba konverzovať. Stačí, že len sedíme a sme spolu,“ dodala.

Čítanie je pre ňu milovaný relax, dokonca je v knižnom klube. Rovnako miluje prácu v záhrade. Kráľovná manželka Camilla však vo svojich 75. rokoch nepomýšľa na dôchodok, práve teraz má najviac práce. Priznáva však, že rada svoj čas venuje piatim vlastným a piatim nevlastným vnúčatám. S tými staršími si dokonca píše správy.

A čomu sa chce venovať v budúcnosti? Už roky pracuje na prevencii domáceho násilia a sexuálneho zneužívania. „Ľudia stále milujú tých, ktorí ich zneužívajú, a cítia vinu a hanbu, myslia si, že je to ich chyba, a tak to pochovajú v sebe. Stáva sa z toho akési strašné tajomstvo,“ okomentovala svoju charitatívnu činnosť. Sama seba totiž označuje za feministku.