Filmový priemysel aj v roku 2022 vyprodukoval mnoho pozoruhodných filmov a keď som premýšľala nad tými, ktoré by som vám odporučila, zistila som, že všetky majú niečo spoločné – v centre príbehu stojí silná žena, hoci jej sila neraz spočíva v slabosti.

O ženách bolo na striebornom plátne povedané kadečo. Ale stačí to? Keďže tvoríme viac ako polovicu obyvateľstva, tak si neskromne myslím, že nestačí, pričom narážam najmä na kontext, v ktorom sú ženy zobrazované. Nie každá z nás sa vidí ako kráska s rozkročenými nohami na motorke fešného federálneho agenta, nehovoriac o úlohách, v ktorých sú ženy zobrazované v priliehavých kostýmoch, na ktoré sa neminulo viac ako pol metra látky.

Filmy s inšpiratívnymi ženami

Ak hľadáte filmy s inšpiratívnymi ženami v hlavnej úlohe, rozhodne neobíďte čiernu satirickú komédiu Trojuholník smútku. Upratovačka Abigail svojou vnútornou a napokon i vonkajšou silou zatieni všetkých mužov v príbehu, ba aj krásnu dlhonohú influencerku stvárnenú Charlbie Deanovou.

Naučí vás, že v živote sa viac oplatí zvládnuť umenie rybolovu než to, ako si správne vytrhať obočie. Na Trojuholník smútku bez obáv zoberte aj svoju mužskú polovičku, poskytuje mnoho tém na diskusiu počas dlhých zimných večerov.

Plagát k filmu Trojuholník smútku

Romantičkám so srdcom Xeny bude imponovať Emma Corrin, ktorá v novej adaptácii slávneho (voľakedy zakázaného a škandalózneho) románu D. H. Lawrenca Milenec lady Chatterleyovej neváha opustiť všetky istoty a bojovať o svoju lásku.

Elizabeth Debicki nemenej zaujme v úlohe princeznej Diany v dlho očakávanej novej sérii netflixového seriálu Koruna, kde sa s pohľadom plachej srnky postaví proti celej monarchii. Hoci je príbeh britskej kráľovskej rodiny prežutý z každej strany, má čo ponúknuť a minimálne osvieži pamäť a spomienky na udalosti nie príliš vzdialené.

Zo skutočného príbehu čerpá aj poľský film Sonáta. Malgorzata Plonka by sa pokojne postavila proti celému svetu, len aby pomohla nevlastnému handikepovanému synovi Grzegorzovi splniť si sen stať sa hudobníkom. Láska k dieťaťu občas mamám podkopáva nohy, no Malgorzata vie, že plakať nestačí, treba vstať a oprášiť si kolená. Občas zas a znova... Sonáta sa dotkne vášho srdca, rozosmeje, rozplače, pohladí dušu. Naplní vás až po okraj. Odporúčam pozerať v pôvodnom znení s titulkami.

Slovenská Svetlonoc a život Marilyn Monroe

Svetlonoc Terezy Nvotovej prináša silný príbeh zo súčasnosti, ktorý sa odohráva v slovenských horách. Otvorene ukazuje odvrátenú tvár poverčivosti, démonizovania žien, domáceho násilia, nedôvery a predsudkov voči všetkému cudziemu, neznámemu, inému. Vynikajúce herecké výkony, funkčný magický realizmus, podmanivá príroda, niet divu, že tento slovenský film má na konte niekoľko medzinárodných ocenení. Určite si ho nenechajte ujsť!

Budú vám z neho po chrbte behať zimomriavky. Vkradne sa vám do snov a niekoľko dní po pozretí budete myslieť na všetky tie nešťastnice, ktorým sa nadávalo do bosoriek a len preto si mnohí nenechali ujsť šancu kopnúť si do nich, lebo veď obviniť niekoho je také jednoduché.

Foto - Forumfilm.sk

O filme Blondínka sa už popísalo kadečo. Život Marilyn Monroe bol navonok ligotavý ani diamanty, no za trblietavým povrchom sa skrývali ostré rany a tvrdosť, ktoré ju napokon zlomili. Film ukazuje odvrátenú stranu slávy a Hollywoodu, ktorý využil pekné dievča a spravil si z nej hračku v rukách mocných. Skutočný život Marilyn mal ďaleko od rozšantenej blondínky Sugar Kane Kowalczyk, ktorú stvárnila vo filme Niekto to rád horúce.

Na mnohé scény filmu sa ťažko pozerá. Surovosť príbehu podčiarkuje a zároveň vyvažuje nezvyčajné vizuálne stvárnenie Blondínky pracujúce s farebnosťou a monochrómiou, netradičný strih či hudobná stránka filmu, o ktorú sa postarali legendárny Nick Cave a jeho spolupracovník Warren Ellis. Nemenej fascinujúca je premena herečky kubánskeho pôvodu Any de Armas na Marilyn.  

Polyamoria vo filme Hranice lásky

Vráťme sa spolu späť do našich končín a poďme len kúsok ďalej, prekročme geografické hranice a ocitneme sa v českej prítomnosti. Téma polyamorie nie je v Čechách neznámym pojmom, dokonca by sme mohli smelo povedať, že má čoraz širšiu spoločenskú základňu. Film Hranice lásky, ktorý sa na prvé počutie či mrknutie môže zdať mnohým pritiahnutý za vlasy, nie je o nič škandalóznejší, než sledovanie reality show, a predsa (či práve preto?) sa o ňom hovorí a búrlivo diskutuje. 

Český film Hranice lásky. Foto - filmtopia.sk

V centre príbehu sú Hana a Petr, ktorí sa milujú, no pod vplyvom okolia, nudy či erotických predstáv sa jedného dňa rozhodnú, že svoje malé kráľovstvo lásky pootvoria a sprístupnia návštevníkom rôzneho druhu. Aj tu platia určité pravidlá, možno nie priamo otváracie hodiny a nutnosť zarezervovať si okružnú jazdu po tele jedného či druhého, tak či onak zdá sa, že Hana a Petr v tom majú jasno. Vrhnú sa na spoznávanie nových štvrtí lásky. Všetko naoko funguje, až kým jeden zo správcov nezačne pravidlá obchádzať. Kráľovstvo sa začína rúcať. A ako to už býva, pád môže mať fatálne dôsledky. Nie vždy platí, že keď sa láska delí, tak sa zároveň násobí.

Hana je moderná žena, ktorá vie, čo chce. A možno to len tuší. A možno ani to nie. Ale prečo to neskúsiť a nezistiť priamo na vlastnej koži? Veď koľko ľudí si pochvaľuje ustrice, stačí sa odvážiť a vysŕknuť ich rôsolovité telíčko z tvrdej mušle, možno vám zachutia až na druhý pokus a možno ani na piaty vás nepresvedčia o svojom pôvabe. Ale čo ak len neviete, ako ich správne skladovať a servírovať? Sto ľudí, sto chutí, sto podôb či polôh lásky. Možností je naozaj veľa. Film Hranice lásky ich má po ruke hneď niekoľko, počnúc stvárnením intimity, zaujímavou kamerou prekračujúcou všetky poučky o osobnej zóne, strihom a príbehom, ktorý sa hrá s vaším podvedomím.

Niekto bude nad filmom ohŕňať nosom a bagatelizovať jeho námet, vnímať ho ako návod, ako si užiť mimo vzťahu. No to by bolo smutné zjednodušenie oveľa komplexnejšej témy a to, do akej miery sa otvárame pred svojím partnerom a kam až vedie chuť experimentovať, chuť po dobrodružstve, kde sú hranice lásky a intimity. Kto nás zastaví, ak nie my sami?