1. Za kultúrou 

Čo sa kultúry a umenia týka, naša metropola sa nemusí hanbiť ani v porovnaní s mestami ako Praha alebo Viedeň. Hlavné mesto ponúka snáď aj tri desiatky divadiel, v ktorých si vychutnáte chytľavú hudbu, tanec a výnimočné predstavenia našich aj svetových umelcov. 

Bratislava má za sebou aj dlhú a búrlivú minulosť. V meste sa môžete vydať do čias Keltov, Rimanov, Rakúsko-Uhorska aj (samostatného) Slovenska. Poklady, ktoré po nich ostali, uchovávajú vo svojich zbierkach desiatky múzeí. 

Môžete napríklad nahliadnuť do dejín mesta i krajiny, pozrieť si numizmatickú zbierku aj bunkre z 2. svetovej vojny. V hlavnom meste si na svoje prídu aj milovníčky umenia. Na bohaté zbierky sochárskych aj maliarskych diel lákajú viaceré galérie. 

Danubiana  Foto - Flickr/ŽupaBA VUCBA -  

2. Za dobrým jedlom a pitím 

Od zabudnutných podnikov okrajových štvrtí po moderné reštaurácie pri Dunaji, gastro scéna v Bratislave kvitne každým rokom viac. Domácim aj turistom naservíruje špeciality tradičnej slovenskej kuchyne, medzi ktoré patria lokše, bryndzové halušky či kačica. 

Kto im neholduje si isto vyberie z pestrej ponuky medzinárodnej kuchyne alebo aj pouličných stánkov, ktoré rastú ako huby po daždi. 

Výborný obed zavŕšite v príjemnej kaviarni s kávou a koláčom. Ak vám nebodaj viac chutí pivo, ani v tomto prípade vás Bratislava nesklame. Vlastné si vyrába niekoľko pivovarníckych reštaurácií. Možno vám k nemu internetová televízia ponúkne športový prenos.

Príjemné posedenie s kamarátkami nemusíte ukončiť ani potom, čo zapadne slnko. Večer si užijete s kokteilom v ruke v niektorom zo štýlových barov Starého mesta, na pláži či priamo na vyhliadkovej veži Ufo. 

3. Na (cyklo)turistiku 

V Bratislave je veľmi jednoduché uniknúť z mesta. Do hodiny jazdy električkou či autobusom každým smerom máte kúzelné prírodné zákutia. Pozvú vás na ľahšiu prechádzku aj na náročnejšiu turistiku. 

Vybehnúť sa dá napríklad do Rače, na jej vŕšok Malá baňa, alebo sa prejsť nekonečnými vinicami. Cestou sa za odmenu zastavte na pohár lahodného vína priamo pri jeho zdroji. Ak rozmýšľate nad dlhšou túrou, vyberte sa na Devínsku Kobylu či k hradu Devín. 

Naša metropola vás tiež poteší, ak ste fanúšičky výletov na bicykli. Na dvoch kolesách sa preveziete po meste, no môžete vyraziť aj do už spomínaných kopcov. Previesť sa dá aj po hrádzi pri Dunaji. Ak máte dobrú kondíciu, zájdete až do susedného Rakúska. 

 

Hrad Devín.  Foto -  Flickr/ŽupaBA VUCBA

4. Na prechádzku mestom 

Ak ste v Bratislave ešte neboli, musíte navštíviť jej najkrajšie pamiatky skryté v malebných uličkách Starého mesta. Prejsť sa k slávnemu Bratislavskému hradu, obdivovať Dóm sv. Martina či Modrý kostolík, pozdraviť Čumila alebo vybehnúť na Slavín. 

Pokiaľ je už Bratislava vaša stará známa, poobzerajte sa po miestach mimo vyšliapané chodníčky. Pohľadajte najužší dom v meste, hodiny bez ručičiek, historické vily či čarovný výhľad na hrad z ulice Stará Vinárska. 
 

Slavín Foto - Flickr/Herbert Frank 

5. Na nákup

Metropola má nákupné možnosti pre každý vkus a peňaženku. Aj s kamarátkami môžete povymetať zopár obchodov a doniesť si domov suvenír v podobe dobre sediaceho kúska.

Nakúpiť sa dá v obchodných centrách, ktorých má od centra po okrajové štvrte Bratislava niekoľko. Majú síce všetko od oblečenia po elektroniku, a k tomu kopec zábavy a dobrého jedla, no nemali by ste sa sústrediť len na ne. 

Hlavné mesto sa pýši aj príjemnými a udržateľnými butikmi, rastie v ňom tiež trhová scéna. Obľúbená je napríklad Stará tržnica a jej podujatia a pravidelné trhy s potravinami a delikatesami.