1. Máte menej pečeňových enzýmov

Nezabúdajte, že alkohol je jed. Telo ho musí odbúrať a zbaviť sa toxických častí etanolu. Túto úloh preberajú enzýmy v pečeni. Po chemickom procese ešte v tele ostávajú CO2 a voda. Napríklad na to, aby telo spracovalo alkohol obsiahnutý v pohári vína, potrebuje hodinu. V mladom tele to prebieha pomerne efektívne. S pribúdajúcim vekom však počet enzýmov v pečení ubúda. To môže byť dôvod, prečo alkohol ostáva v tele dlhšie a spôsobuje nepríjemné bolesti hlavy.

 

Ilustračné foto - pixabay,.com

 

2. Telo sa zotavuje dlhšie

Platí to vo všetkom. S pribúdajúcim vekom potrebuje telo viac času na zotavenie. A je jedno, či z choroby, maratónu alebo z nočnej párty. „Keď starnete, mení sa metabolizmus a podľa súčasných poznatkov aj schopnosť neurónových sietí obnovovať sa,“ hovorí pre Huffington Post George Koob z amerického Národného inštitútu pre alkohol a závislosti. Je známe, že staršie telo sa zotavuje dlhšie. Aj poškodenie buniek a zápal pôsobia dlhšie.

 

3. Málo času na oddych

Čím viac narodenín ste oslávili, tým viac zodpovednosti máte. Vaše pracovné povinnosti a starostlivosť o rodinu a deti nahradili vylihovanie v posteli. Inak povedané, nemáte čas v pokoji vyležať kocovinu a to je bolestivé.

 

Foto - pixabay.com

 

4. Lieky sa neznášajú s alkoholom

S pribúdajúcim vekom riešime mnohé zdravotné problémy s liekmi. Duševné alebo psychické problémy či iné zdravotné problémy lieky potrebujú. A mnohé lieky sa neznášajú dobre a alkoholickými koktejlmi. Alkohol v kombinácii s antidepresívami, liekmi na vysoký krvný tlak, cukrovku či alergie môžu mať na vaše telo rozdielne účinky, niektoré aj nebezpečné. Je dôležité vopred hovoriť s lekárom o tom, ktoré lieky znášajú alkohol a ktoré nie. 

 

Foto - pixabay.com

 

5. Snažíme sa oklamať vek

Štúdie naznačujú, že ľudia, ktorým ide na tridsiatku sa snažia oklamať starnutie. Vo Veľkej Británii urobila prieskum spoločnosť, ktorá podporuje nealkoholické krčmy, a zistila, že u 29-ročných ľudí je riziko zlej kocoviny najvyššie.

.

Prečítajte si aj Oddnes si už môžete dať tatarák, reštauráciám pokuty nehrozia