Inovecká chata v okrese Trenčín prichýlila ďalšie ženy a deti, ktoré utekajú pred vojnovým konfliktom na Ukrajine. Ako znak vďaky za pomoc, ktorú na chatu pod Inovcom ľudia nosia, im ubytované ženy v sobotu navarili boršč.

Ženy a deti utiekli pred vojnou

Dočasné ubytovanie na Inoveckej chate v týchto dňoch našlo 22 žien a detí, medzi nimi i dve ženy, ktoré už v konflikte stratili svojich príbuzných. Jedna prišla o manžela, druhá o svokra.

"Keďže sa o ženy a deti staráme maximálne, ako môžeme a naozaj sa pre ne snažíme spraviť všetko, rozhodli sa, že nám na chate niečo navaria. Ide o ukrajinský boršč, ich národnú špecialitu, na ktorú sú hrdé," uviedol pre TASR majiteľ chaty Ivan Bulík.

Chatár Ivan Bulík ochutnáva boršč, ktorý pripravila ukrajinská utečenka Katarína na Inoveckej chate (okres Trenčín). FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Utečencom podľa neho pomohlo veľké množstvo ľudí z Trenčína a okolia, preto na chate pridali ruku k dielu a boršč navarili s pomocou žien pre všetkých, ktorí utečencom doniesli jedlo, peniaze a iné veci.

Ukrajinský boršč ako poďakovanie

"Boršč varili s našimi kuchármi panie Katarína a Anna. Katarína je už babička, ale je tvrdá, v kuchyni nám nič neodpustila, hlavne kuchárom," priblížil. Boršč označil chatár za vynikajúci. "Myslím, že sa nemáme za čo hanbiť a budem veľmi rád, keď všetci ľudia, ktorí nám pomohli, si ho prídu dať," dodal Bulík.

Na chatu pod Inovcom sa v sobotu zavítal i Daniel. "Borčš je chutný, ale príde mi trochu rozdielny oproti nášmu. Je trochu sladší, ako je človek zvyknutý, ale je dobrý. Je od domácich, tak je to vzácne," podotkol pre TASR Daniel, ktorý sa o ubytovaní utečencov dočítal na internete.

Polievku si pochvaľovala i Daniela. "Boršč je výborný, o to viac, že ho robila originál Ukrajinka. Ja ho tiež varievam, určite vyskúšam aj tento recept," doplnila návštevníčka.