Okolo nás sa dennodenne tvorí veľa odpadu. Stáva sa to veciam, ktoré už nepotrebujeme a máme pocit, že už nemajú ďalšie využitie. Možno budete prekvapení, ale aj takéto veci sa dajú využiť. Upcyklácia nachádza kreatívne znovuvyužitie vecí vo vylepšenej kvalite. Prečítajte si o zaujímavých nápadoch, ktoré dajú veciam opäť hodnotu.

Vyhnite sa bezhlavým nákupom

V poslednom čase sa stalo upcyklovanie obľúbeným. Prispeli k tomu napríklad aj rôzne inšpiratívne stránky. Pozor, nie je to však práca s odpadmi. Ich premena prebehne ešte skôr, ako sa odpadmi stanú. Takýmto spôsobom sa chráni aj životné prostredie. 

Veľké množstvo odpadu produkuje hlavne módny priemysel. Obľúbeným je fast fashion. Ide o módne výstrelky, ktoré sú lacné, ale s nízkou kvalitou. Vyrába sa ich veľmi veľa a nevydržia dlho. Naproti tomu je slow fashion, ktorý uprednostňuje kvalitu, ale má vyššiu cenu. Základom je nenakupovať bezhlavo.  

Vytvorte si vlastný originál

Ako ste na tom s módou vy? Možno váš šatník meníte každú sezónu alebo ste typ, ktorý si niektoré kúsky odkladá. Prípadne si niečo kúpite, použijete a potom vyhodíte. Ak ste sa našli v týchto vetách, skúste upcyklovať. Zoberte si nejakú starú košeľu alebo nohavice, ktoré už nechcete a upravte si ich podľa seba. Ak máte po ruke starú košeľu, ale nemáte nápad ako ju vylepšiť, pozrite si toto video. Zo starej košele si ľahko vykúzlite moderný top.

Nenechajte sa obmedzovať predošlým dizajnom. Strihajte, prišívajte a popustite uzdu fantázii. Vyžaduje si to však kreativitu a vynaliezavosť. Hovoríte si, že na to nemáte? Dobrou správou je, že sa to dá naučiť a natrénovať. Vytváranie vlastných vecí môže byť aj dobrým relaxom. 

Premeňte potraviny na energiu

Mrhanie a vyhadzovanie potravín je taktiež známe. Podľa štatistík vyhodí bežný slovák za jeden rok až 100 kg jedla a pri tom aj tu môže nastúpiť upcyklácia. Veľmi často sa využívajú zvyšky na kŕmenie zvierat. Môžu sa však aj spracovať a použiť ako biopalivo. Známym spôsobom je aj kompostovanie. Do kompostu sa dá použiť takmer akákoľvek potravina. 

Kompostér je ideálny, ak bývate v rodinnom dome a ľahko ho tak umiestnite na záhradu. Kúpiť si ho viete vo viacerých veľkostiach a nemusíte ho hľadať ani v žiadnych špecializovaných obchodoch. Zakúpite ho aj v supermarketoch Tesco, kde ho nájdete vo veľkosti 380 l. Takáto veľkosť je pre domácnosť postačujúca a zároveň vám v záhrade nezaberie príliš veľa miesta. Navyše, vďaka čiernej farbe nebude pôsobiť rušivo.

Kompostovať sa dá väčšina kuchynského a záhradného odpadu, napríklad zvyšky ovocia, škrupiny z vajíčok, kávové usadeniny, nepotlačený papier, či zemina z kvetináčov. Do kompostu však určite nedávajte zvyšky z mäsa, mliečne výrobky a ani olej. Jednoduchý a rýchly návod ako začať s kompostovaním nájdete tu.


Inšpirujte sa a premeňte staré na nové

Upcyklovateľných projektov na inšpiráciu je skutočne dosť na výber. Zrazu si aj vy uvedomíte, že v garáži máte starý nábytok. Zatiaľ ste ho nevyhodili, ale nepáči sa vám. V skrini vám visia šaty, ktoré ste už dlho neobliekli, a takých vecí je možno viac. Skúste im dať novú tvár. Budete prekvapení, ako sa premenia. Prečítajte si pár tipov, ktoré vás očaria:

  • rifle sa premenia na nákupné tašky alebo vrecká

  • zo starého oblečenia vytvoríte vankúše

  • kvetináče môžete urobiť aj z nepoužívaných diskiet

  • knižnica je unikátna zo starého klavíra

  • zo starej pneumatiky vznikne kvetináč alebo taburetka

  • z nepoužívaných vidličiek ozdobné vešiaky a iné.

TIP

Ak máte doma náhodou europalety, ktoré ste zabudli vrátiť, nevadí. Vyrobte si z nich záhradné sedenie. Farebné prevedenie a vonkajší dizajn si upravíte podľa seba. Podušky si môžete vyrobiť sami. Keď je všetko hotové, môžete pozvať návštevu.

Zhrnutie

Upcyklovanie sa stalo veľmi populárnym. Dá sa využiť vo viacerých oblastiach. Určite každý z vás by doma našiel niečo na premenu. Keď si k tomu pridáte trochu vašej zručnosti, staronová vec je na svete. Problémy s odpadom sú skutočne veľké. Treba si preto  dobre premyslieť, čo nakupujete. Ak to však znovu využijete, je to v poriadku. Keď sa postupne bude takto správať väčšina, odpad bude porazený.