Výnimočný astronomický úkaz budú môcť na vlastné oči sledovať len obyvatelia USA, Mexika a na východe Kanady, v Európe bude úplné zatmenie Slnka viditeľný len čiastočne - uvidia ho vo Veľkej Británii, v Portugalsku a v Španielsku. Zo Slovenska si ho môžete pozrieť len sprostredkovane, cez webcasty.

Zatmenie Slnka 2024

Úplne zatmenie Slnka sa podľa správ CNN, z ktorých cituje TASR, objaví najskôr o 11.07 h miestneho času (20.07 h SELČ) na tichomorskom pobreží Mexika a potom sa bude presúvať smerom na severovýchod cez celú oblasť USA od štátov Texas po Maine a skončí v Kanade. Tzv. pás totality, z ktorého bude možno úplne zatmenie Slnka sledovať, bude podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) široký 170 až 200 kilometrov.

V roku 2017 bola jeho šírka medzi 100-114 kilometrami. V závislosti od pozorovacej polohy bude možné sledovať tento prírodný úkaz maximálne po dobu štyroch minút a 28 sekúnd.

Očakáva sa vôbec najväčší počet pozorovateľov v histórii sledovania zatmení v Severnej Amerike. Milióny Američanov budú mať príležitosť uvidieť úplné zatmenie Slnka v asi 180 km širokom páse naprieč Mexikom, Spojenými štátmi a východom Kanady. Užijú si ho Američania v 15 štátoch.

Podľa počasia má však takmer každý obyvateľ Severnej Ameriky zaručené vidieť aspoň čiastočné zatmenie. Najpriaznivejšie podmienky na pozorovanie sa očakávali na chvoste pásu v amerických štátov Vermonte a Maine, ako aj v kanadských provinciách New Brunswick a Newfoundland.

„Na niektorých miestach môže úplné zatmenie trvať len minútu alebo dve,“ uviedla NASA. Sledovať počas neho bude možné niekoľko zaujímavých úkazov. "Vidieť bude západ slnka 360° dookola. Na temnej oblohe môžete tiež uvidieť niektoré obzvlášť jasné hviezdy alebo planéty," dodala.

Zatmenie Slnka zo Slovenska

Web iMeteo.sk prináša niekoľko tipov, ako je možné sledovať tento výnimočný úkaz zo Slovenska, ktoré sa bude diať o 20.07 nášho času.  Odporúča NASA webcast, ktorý bude aktívny už skôr, a to od 19:00 h, a prenos potrvá do 22:00 slovenského času. Počas vysielania sa NASA spojí s odborníkmi a poskytne pohľady na zatmenie z viacerých miest na trase.

Druhá možnosť podľa iMeteo.sk je sledovať úplné zatmenie Slnka cez McDonald Observatory, astronomické výskumné zariadenie, ktoré je súčasťou Texaskej univerzity.