Od dnešného dňa (3.11) posilňuje polícia hliadky vo vybraných vlakoch. Je to reakcia na útok na mladú študentku vo vlaku na Spiši. Prvý novembrový deň zaútočil muž vo vlaku na 22-ročnú študentku.

Študentku napadol vo vozni pre matky s deťmi

Ako uviedol denník Pravda, mladá žena sedela vo vozni pre matky s deťmi. Útočník nastúpil v Krompachoch, poprechádzal sa po vlaku a pred stanicou Spišská Nová Ves si prisadol k nej do kupé. Náhle a bez zjavného dôvodu na ňu zaútočil.

Žene, ktorá cestovala z Košíc do Ružomberka, spôsobil viaceré bodno-rezné poranenia v oblasti krku a rúk. Pomohla jej sprievodkyňa, ktorá podľa svedkov strhla záves v kupé a zastavila jej krvácanie.

“V súvislosti s týmto incidentom bolo začaté trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vraždy v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s prečinom výtržníctva,” uviedla Polícia SR na sociálnj sieti.

Bol pod vplyvom drog?

Po príchode vlaku do stanice Spišská Nová Ves sa muž pokúsil z vlaku utiecť, ale zastavili ho cestujúci z vedľajšieho kupé a polícia ho zatkla. Podľa informácií Markízy si 29-ročný útočník na svoj čin nepamätá, zrejme bol pod vplyvom drog. Zranenú ženu previezli do nemocnice, je mimo ohrozenia života.

Útok na mladú ženu odsúdila aj prezidentka Zuzana Čaputová. “Útok na mladú študentku vo vlaku na Spiši je smutný a odsúdeniahodný. Som rada, že podľa správ z nemocnice je jej stav stabilizovaný. Oceňujem duchaprítomnú reakciu sprievodkyne, ktorá študentke poskytla prvú pomoc, ako aj ďalších cestujúcich, vďaka ktorým sa podarilo útočníka zadržať. Žiadne násilie nemôžeme v našej spoločnosti tolerovať a nemôžeme žiť ani v strachu o našich najbližších,” uviedla na sociálnej sieti.

Incidenty vo vlakoch

Incidenty vo vlakoch nie sú bežné, najčastejšie ide o konflikty medzi cestujúcimi, prípadne medzi cestujúcim a sprievodcom. Podľa Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) sú najproblémovejšie spoje na týchto tratiach: Poprad – Kežmarok Kozárovce – Levice Košice – Moldava nad Bodvou Humenné – Medzilaborce Malacky – Devínska Nová Ves.

Aj preto je na týchto tratiach personál vo zvýšenej miere sprevádzaný kontrolórmi prepravy, zamestnancami SBS či príslušníkmi PZ.