Sedem týždňov po podpise koaličnej zmluvy chcú dvaja poslanci z vládneho hnutia OĽANO presadiť sprísnenie interrupcií. Richard Vašečka dokonca hovorí o zákaze potratov.

Vašečka: Predložím zákaz interrupcií

"Predložím zákaz interrupcií, uvidíme v akej forme. Moja ideálna predstava je, aby sa interrupcie nediali. Prídu mi najviac problematické potraty na žiadosť, ktoré nemajú vážny dôvod, alebo je to len socio-ekonomický dôvod," povedal poslanec Richard Vašečka v piatok v diskusnej relácii Zuzany Kovačič Hanzelovej v denníku SME.

Vašečka, ktorý bol zvolený na kandidátke OĽANO za Kresťanskú úniu, predložil v minulom volebnom období tri návrhy na obmedzenie interrupcií, ktoré sú na Slovensku povolené do 12. týždňa. Ani jeden neprešiel.

Záborská: Zmeňme potratový zákon 

Na sprísnenie interrupcií vyzvala v nedeľu Anna Záborská z klubu OĽANO, ktorá je od roku 2019 predsedníčkou Kresťanskej únie. ”Napriek množstvu deklaratórnych kresťanov v parlamente, sme za 30 rokov potratový zákon nedokázali zmeniť. Dokážeme to teraz? Nájde sa dosť kresťanov v parlamente? Mam nádej, že to tak bude. Musíme ísť krok za krokom,” napísala na sociálnej sieti.

Sprísnenie interrupcií bolo témou už v predchádzajúcom volebnom období, do parlamentu sa dostalo deväť návrhov. Okrem troch návrhov Richarda Vašečku sa hlasovalo o piatich návrhoch poslancov ĽSNS, jeden návrh predložilo OĽANO. Ani jeden návrh neprešiel.

Sprísniť alebo zakázať interrupcie môžu navrhnúť vládni poslanci koalície OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí bez toho, aby potrebovali schválenie koaličnou radou. Koalícia sa dohodla, že ak nedôjde k dohode všetkých partnerov a niekto si uplatní právo veta, tak zákon do parlamentu nepôjde. Výnimkou sú len zákony týkajúcich sa zvýšenia ochrany života. Na tie vládni poslanci nebudú potrebovať schválenie koaličnou radou, rada má byť o nich len vopred informovaná.