Parlament dnes odsúhlasil v prvom čítaní návrh poslancov a poslankýň  OĽANO pod vedením Anny Záborskej, ktorý bude znamenať sprísnenie interrupcií. Podporilo ho 81 zo 134 poslancov a poslankýň. Z vládnej koalície bol proti iba klub SaS a časť poslancov a poslankýň Za ľudí. 

Novela zákona, ktorá sa dostala do druhého čítania, mení názov umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, zavádza potrebu dvoch nezávislých lekárskych posudkov v prípade interrupcií zo zdravotných dôvodov i obsiahlejšie hlásenie o potratoch. Predlžuje tiež lehotu na rozmyslenie pred podstúpením interrupcie zo 48 na 96 hodín a zakazuje reklamu na interrupcie.

Sprísnenie interrupcií prešlo

Podľa predstaviteliek strany SPOLU sa pod rúškom pomoci ženám v náročnej situácii do zákona vtlačilo množstvo opatrení, ktoré obmedzia ich prístup k bezpečným interrupciám. “Tieto opatrenia môžu byť vstupnou bránou pre zásadnejšie snahy o obmedzovanie práv žien v tejto oblasti. Zároveň zasahujú do sekulárneho demokratického štátu, akým Slovensko podľa Ústavy SR je,” uviedla Simona Petrík zo strany SPOLU. 

Novelou sa má podľa predkladateľov a predkladateliek zlepšiť podpora žien, ak sú vystavené násiliu alebo strate bývania. Napríklad pri potrebe dočasného bývania na utajenie tehotenstva. Zariadenie núdzového bývania by mohli využívať aj matky počas tehotenstva a troch rokov od pôrodu, ak sa o dieťa osobne starajú.

🛒 [Všetko pre vaše zdravie na Pilulka.sk, doprava zdarma - kliknite tu:]

Suma príspevku pri narodení dieťaťa by sa mohla rozdeliť na dve časti. Štyristo eur by sa mohlo žene vyplatiť už počas tehotenstva, po uplynutí 12 týždňov. Ak to matka nevyužije, celá suma by jej mala byť vyplatená po pôrode. Ak by po prijatí prvej časti príspevku podstúpila potrat, financie by musela vrátiť. V prípade narodenia dieťaťa s ťažkým poškodením by sa mala druhá časť príspevku zvýšiť o 3170,14 eura. Upustiť by sa mohlo od podmienky, aby sa dieťa dožilo aspoň 28 dní. Zrušiť by sa malo aj pravidlo o znížení príspevku pri treťom a ďalšom dieťati.

Viac údajov od žien

Predkladatelia chcú, aby sa na štatistické účely získavali podrobnejšie údaje v hlásení o spontánnom potrate a umelom ukončení tehotenstva. Ženy by mali uviesť svoj rodinný stav, ale aj formy používania antikoncepcie. V žiadosti o umelé ukončenie tehotenstva by sa mali uvádzať aj dôvody, ak sú iné ako zdravotné. Napríklad hmotná núdza, ohrozenie kariéry, potreba pokračovať v štúdiu, nepripravenosť byť matkou, dosiahnutý želaný počet detí, tehotenstvo následkom trestného činu, odporúčanie, nátlak, ale aj strach z reakcie rodičov či partnera a tehotenstvo ako následok náhodnej známosti.

Účinnosť navrhujú od 1. novembra 2020. Hlasovať sa o zákone bude opäť v septembri. 

Simona Petrík upozorňuje, že druhé čítanie pri tomto návrhu zákona, ktoré bude súčasťou septembrovej schôdze parlamentu, bude ešte dôležitejšie. “Prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov od poslancov a poslankýň sa do zákona môžu dostať ďalšie škodlivé opatrenia, ktoré bude môcť vetovať už len prezidentka,” dodáva na záver Simona Petrík.   

Strana SPOLU upozorňuje, že politici a političky sa nevenujú podstatným veciam a dopadom koronakrízy, ako je napríklad krach veľkého počtu súkromných jaslí. To sa v septembri prejaví tým, že pracujúci rodičia nenájdu miesto pre svoje dieťa. “Podobná situácia bude v škôlkach, kde už 12 rokov zápasíme s nedostatkom miest pre deti od 3 rokov. Za posledné mesiace sa prudko zvýšil počet nahlásených prípadov domáceho násilia páchaného na ženách a deťoch. Otcovia si stále musia po narodení dieťaťa brať dovolenky, ak chcú pomôcť partnerke. Matky - samoživiteľky sa nevedia domôcť výživného,” vysvetľuje Simona Petrík.