Vládna koalícia zverejnila v pondelok večer koaličnú zmluvu. Hoci sa v jej preambule hlási k ochrane ľudských práv, ženské práva budú počas éry kabinetu Igora Matoviča ohrozené. Sprísniť alebo zakázať interrupcie môžu navrhnúť vládni poslanci bez toho, aby potrebovali schválenie koaličnou radou. Podľa dohody koaličnej zmluvy, ktorú poskytlo pre TASR Sme rodina, môžu navyše podporiť aj návrhy opozície, ak budú v súlade s programovým vyhlásením, ako aj hodnotami koalície.  

Výnimka pre zákony na ochranu života

“Pred vytvorením vládnej štvorkoalície a podpisom koaličnej zmluvy Igor Matovič avizoval, že jej súčasťou bude aj embargo na otváranie kultúrno-etických otázok. Liberálna časť spoločnosti, ktorá sa s obavami pozerala na zloženie klubu OľaNO, vznikajúcej koalície a v neposlednom rade celého parlamentu, to prijala s úľavou. Nakoniec je všetko inak. Sprísnenie interrupčnej legislatívy má opt-out, teda výnimku,” uviedla pre Ženy v meste politologička Oľga Gyárfášová. 

Naráža na dohodu koalície, že ak nedôjde k dohode všetkých partnerov a niekto si uplatní právo veta, tak zákon do parlamentu nepôjde. Výnimkou sú len zákony týkajúcich sa zvýšenia ochrany života. Nebudú potrebovať schválenie koaličnou radou, tá má byť o nich len vopred informovaná. 

“Vyňať interrupčnú legislatívu z koaličnej zmluvy je zlou správou, a to hneď z viacerých  dôvodov. Predovšetkým z dôvodu zásahu do reprodukčných práv žien, lebo pri súčasnom pomere síl v NR SR bude odhlasovanie zákazu interrupcií, alebo ich sprísnenie, hračkou. Na rozdiel od predchádzajúcich iniciatív, teraz sa to môže konzervatívcom podariť a Slovensko môže skončiť podobne ako Poľsko. Pritom všetky negatívne dôsledky zákazu interrupcií sú všeobecne známe – ohrozenie zdravia žien nelegálnymi zákrokmi, interrupčná turistika a pod.,” uviedla Gyárfášová. 

Šanca pre kotlebovcov

Politologička upozorňuje, že to otvára dvere pre “extrémistickú ĽSNS, ktorá sa v minulom volebnom období viackrát pokúsila práve cez tému interrupcií získať spojencov a tým sa legitimizovať ako solídna, konštruktívna opozícia.” Poslanci môžu podľa koaličnej zmluvy podporiť aj návrhy opozície, ak sú v súlade s programovým vyhlásením alebo hodnotami koalície.

Hlasovanie či schválenie zákonov o ochrane života ovplyvní diskusie aj o iných otázkach. “Táto téma spôsobí tzv. „spill over“ (preliatie) efekt aj do iných kultúrno-etických tém, posunie diskurz v prospech konzervatívnych pozícií a zase na istý čas zabetónuje ultrakonzervatívne pozície štátu aj k iným otázkam – práva LGBTI ľudí, úloha cirkvi v spoločnosti, rodová rovnosť, domáce násilie, sexuálna výchova a pod.  Spor pro-life vs pro-choice je mimoriadne emocionálne sýtený, extrémne polarizujúci – v tejto otázke neexistujú žiadne kompromisy, žiaden konsenzus,” hovorí Gyárfášová. 

Jedinou z koaličných strán, ktorá mala vo svojom predvolenom programe silný program na podporu žien, je SaS Richarda Sulíka. Tá vo svojom programe navrhovala ratifikáciu dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu; bola za ponechanie pravidiel na umelé prerušenie tehotenstva v súčasnom stave a podporiť chce legalizáciu interrupčných tabletiek.  Výnimka v koaličnej zmluve pre zákony o ochrane života je tak podľa politologičky Oľgy Gyárfášovej politickou rozbuškou. “Zakladá konflikt vo vnútri koalície, keďže SaS má na tieto otázky úplne opačný názor,” dodala.