Je našou prvou šachovou veľmajsterkou a má titul medzinárodný majster medzi mužmi. Eva Repková dnes patrí medzi širšiu svetovú špičku a do mužského športu, akým šach stále je, chce dostať viac žien. Pomôcť by podľa nej mohol aj seriál Dámsky gambit (Queen's Gambit) o fenomenálnej šachistke, ktorý láme rekordy sledovanosti a vo svete vyvolal šachovú mániu.

🛒  [Šach a dáma v šikovnom kufríku s návodom. Figúrky sú drevené - kliknite tu]

“Je to úžasný seriál, som veľmi rada, že vznikol. Hovorí sa o ňom pochvalne medzi profesionálnymi šachistami, ale aj medzi bežnými ľuďmi. Naposledy som čítala, že sa stal v 30 krajinách číslom jedna v sledovanosti, čo je fantastické. Ukazuje, že o šach je záujem,” hovorí Eva Repková v rozhovore pre Ženy v meste.

Eva Repková: Šach je mužský šport

Verí, že príbeh siroty Beth Harmonovej, ktorá sa stane svetovou šachistkou a porazí i mužských veľmajstrov, povzbudí hlavne ženy.

“Šach je ako futbal, je to dosť mužský šport. V svetovej šachovej organizácii FIDE máme tak 15 percent žien, ale chceme to zmeniť,” hovorí Eva Repková, ktorá je viceprezidentkou Európskej šachovej únie a tiež predsedkyňou ženskej komisie FIDE. 

“Naším cieľom je v blízkej budúcnosti získať pre šach 25 percent žien, v roku 2018 sme túto kvótu aj zaviedli. Chceme dostať ženy do šachu nielen ako hráčky, ale snažíme sa ich vzdelávať, aby sa stali trénerkami, rozhodkyňami a medzinárodnymi organizátorkami. O takéto semináre je veľmi záujem,” hovorí Eva Repková. 

Ona sama zorganizovala minulý rok Majstrovstvá Európy mládeže v šachu, na ktoré prišlo vyše 2000 osôb z celej Európy. Zo 40 rozhodcov bolo 12 žien.  V roku 2018 zase úspešne zorganizovala Majstrovstvá Európy žien.

“Pred 100 rokmi hrali šach takmer iba muži. Dnes je na svete asi 1500 hráčov s titulom medzinárodný veľmajster, z toho asi 30 žien. Maďarské sestry Polgárové začali medzi mužov prenikať len pred 20 rokmi, dve z troch sestier majú titul mužského veľmajstra. Rozdiely sa zmenšujú, hoci pomaly,” hovorí Repková. 

Eva Repková: Ženy a muži sú v šachu iní  

Ženy podľa nej hrajú šach rovnako, rozdiely vidí v dvoch veciach. “Partia šachu trvá niekedy aj päť- šesť hodín a musíte byť neustále sústredená. Mentálne sústredenie je žráč energie a ženy majú predsa len menšiu fyzickú výdrž ako muži, a to sa na konci ukazuje. Čím idete vyššie, tým viac rozhodujú detaily. Fyzická príprava je šachu veľmi dôležitá,” vysvetľuje. 

Eva Repková.  Foto - archív ER

Druhá vec, v ktorej sa muži a ženy líšia, je podľa nej odolnosť. “V šachu máte dobrú pozíciu a zrazu urobíte jeden zlý ťah. Vaše komfortné postavenie, kde ste hrali na výhru, sa úplne zmení a vy musíte bojovať o prežitie. Muži sa vedia ľahšie otrepať a ísť ďalej, ženy to emočne viac zasiahne a nevedia si vždy zachovať chladnú hlavu. Záleží to aj od osobnosti, dokážu to aj ženy, ale v priemere sú v tom lepší muži,” hovorí Repková.

Na rok 2022 pripravuje svetová šachová organizácia (FIDE) na podnet ženskej komisie Rok ženy v šachu. “Bude to veľký projekt, chceme, aby každý kontinent zastúpený vo FIDE mal funkčnú komisiu pre ženy. Chceme, aby ženy mohli o sebe rozhodovať a na projekty na podporu žien išlo 25 percent z rozvojových peňazí FIDE. Teraz je podpora náhodná, potrebujeme systematickú podporu žien,” vysvetľuje.

“Nemá to byť len slovná podpora, dajme ženám moc rozhodovať o sebe,” dodáva. 

Repková vyhrávala od malička

Repková si v šachu vydobila rešpekt, hoci bola dievča. Ako desaťročná vyhrala majstrovstvá Slovenska a stala sa absolútnou víťazkou medzi dievčatami, ale aj medzi chlapcami. 

“Ja som bola dobrá aj v chlapčenskej kategórii, ten rešpekt som mala a nemusela som sa o neho špeciálne uchádzať. V šachu výsledok hovorí za všetko. Férové myslenie je v šachu dôležité a bolo by skvelé preniesť ho aj do spoločnosti, kde sa ľudia často presadia len preto, že vedia hovoriť, ale odborné znalosti nemajú,” hovorí. 

Eva Repková.   Foto - archív ER

Päťkrát bola na juniorských majstrovstvách sveta, štyrikrát skončila druhá, raz štvrtá. “Pamätám sa, že štvrté miesto som brala ako veľkú tragédiu. Dnes sa z toho smejem, dnes už viem, aké to bolo úžasné obsadiť štvrtú priečku a presadiť sa v takej konkurencii,” hovorí Eva Repková, ktorá stále reprezentuje Slovensko na turnajoch.

Repková: Dámsky gambit trafil emócie

Seriál o fenomenálnej šachistke na Netflixe ju v mnohom oslovil. Trafil emócie, ktoré sama zažila.  “Prežívala som to podobne ako hrdinka seriálu Queens Gambit. Spoločnosť ju vnímala ako výnimočnú, ale nevedela ju prijať, aby zapadla. Tým som si prešla aj ja - mala som kamarátky, ale ten môj život bol iný - samé turnaje, bolo to cítiť vo vzťahoch. Tak ako vo filme, aj ja som občas cítila osamelosť - nebola to zlá osamelosť, ale bol to iný život,” hovorí Eva Repková. 

Verí, že film povzbudí ženy, ale že im ukáže aj druhú stránku šachu. “To nie je cesta pre hocikoho, nie je to len o šťastí, aj hlavná hrdinka si musela  prejsť mnohými zložitými situáciami, než zvíťazila. Ale mohlo by to povzbudiť dievčatá, ktoré to v sebe majú, toho bojového ducha a chcú patriť k špičke. Je to inšpirácia, vidieť aj vďaka filmu viac do zákulisia a uvedomiť si, že to obnáša aj veľa bolesti. Je to inšpirácia aj pre širšiu spoločnosť, pochopiť, o čom to je,” vysvetľuje Eva Repková. 

Cena pre šachistku Evu Repkovú.  Foto - archív ER

V rodine nie je jedinou veľmajsterkou. Šach hrá aj jej syn Christopher.  “Ako 19-ročný sa stal najmladším veľmajstrom v histórii, dnes má 22 rokov, študuje v USA, kde dostal šachové štipendium,” hovorí hrdo. Za iných okolností by boli obaja v zahraničí a nie v Novej Ľubovni. Syn na štúdiách v Spojených štátoch a Eva Repková by bola na zasadnutiach európskej či svetovej šachovej únie. “Minulý rok som takto precestovala desať krajín,” hovorí. 

Verí, že korona, ktorá ničí aj šach, onedlho pominie a hrať sa začne aj naživo, nielen online. Vďaka seriálu Dámsky gambit verí, že tak ako vo svete, kde ľudia vo veľkom nakupujú šachovnice a hrajú, aj na Slovensku naberie táto kráľovská hra druhý dych a získa si nových nadšencov.

🛒  [Šach a dáma v šikovnom kufríku s návodom. Figúrky sú drevené - kliknite tu]

“Šach je vhodný pre všetkých ľudí, nejde len o tom, aby sa človek stal veľmajstrom. Šach dokáže pomôcť každému v osobnostnom rozvoji, pomáha kriticky myslieť, pozrieť sa na svoje chyby objektívne, aby sa človek vedel posunúť aj v živote. Naučí ho tiež rešpektovať toho druhého, pred každou hrou si súperi musia podať ruku, bez ohľadu na to, či majú rozdielne politické, náboženské alebo rasové názory. Pri šachovnici sú si hráči rovní, bez ohľadu na pohlavie, obaja majú rovnaké pravidlá. Jeden vyhrá a porazený to musí uznať,” opisuje šach Eva Repková.