Vianoce sa isto určite blížia, vianočná výzdoba v obchodoch nás o tom nenechá pochybovať. Z reklám sa na nás valia tipy na vianočné

 darčeky, kto by nevedel, že sú Vianoce za rohom? Pre mnohých z nás teraz nasleduje obdobie stresu, aby sme to všetko stihli, o to dôležitejšie je na ne dobre pripraviť aj spálňu.

Spánok a odpočinok potrebuje každý z nás

Bez spánku sa naše telo nezaobíde, počas neho čerpá stratené sily, regeneruje, odpočíva. Potrebujeme ho po celý rok, v období vianočných sviatkov ale možno predsa len o niečo viac. Keď na Štedrý deň všetko prichystáme, sme unavení a nič sa nám už nechce. Čo sa tak uložiť do pekných vianočných obliečok a dopriať si poriadnu porciu kvalitného spánku?

Ako si pripraviť podmienky na posilňujúci spánok?

Ísť si ľahnúť nestačí, koľkokrát sa potom prebúdzame, ani nevieme prečo. Ako si teda pripraviť tie pravé podmienky na spánok, počas ktorého si naozaj oddýchneme? 

 • Naučte sa líhať a vstávať približne v rovnaký čas. 
 • Keď sa vám nedarí zaspať, odíďte na chvíľu zo spálne, čítajte si, robte niečo, čo vás upokojí. Potom to skúste znova. 
 • Dajte si pozor na to, aby ste nechodili spať ani hladní, ani prejedení. 
 • Vyvarujte sa modrého svetla pred spaním.
 • Vytvorte si útulné prostredie vhodné na spánok.
 • Zaobstarajte si kvalitný matrac.
 • Naučte sa vetrať krátko, ale intenzívne.
 • Pravidelne sa hýbte.
 • Starosti nechajte predo dvermi spálne.
 • Pred spaním si dajte čaj z medovky alebo harmančekový čaj, ktorý vás upokojí a uvoľní.
 • Zaobstarajte si kvalitné a na dotyk príjemné obliečky.

Ako vybrať obliečky, pod ktorými sa vyspíte do ružova?

Koho by to napadlo, že to, ako dobre sa vyspíte, záleží aj na obliečkach? Je to však tak. Jeho vlastnosti majú na spánok veľký vplyv. Ako by mali vyzerať kvalitné obliečky, ktoré vás odnesú do ríše snov?

Foto - goldea.sk

Najprv vyberte materiál

Aby obliečky dokázali od tela odvádzať pot, nedráždiť pokožku a dýchať, treba dobre vybrať jeho materiál. Naše babičky nedali dopustiť na klasickú bavlnu v plátnovej väzbe, dnes je ponuka širšia. Okrem bavlnených obliečok, pod ktorými môžete spať po celý rok, si môžete zaobstarať aj krepové obliečky, obliečky z bavlneného saténu, flanelové obliečky, mikroplyšové obliečky, obliečky z mikrovlákna a ďalšie.

Viete, že obliečky z mikrovlákna sú ľahké ako pierko a hebké ako mach, to mikroplyšové zase majú jemné chĺpky, ktoré vás zaručene zahrejú aj počas tých najchladnejších nocí?

Pokračujte rozmermi

Keď už ste si vybrali materiál, prichádzajú na rad rozmery obliečok. Tie by mali zodpovedať rozmerom periny a vankúša, štandardom je 70x90 cm pre vankúš a 140 x 200 cm pre perinu, k dispozícii sú aj predĺženej dĺžky, teda 140x220 cm.

A čo motív?

Ani naň nesmieme zabúdať. Detské obliečky určite budú vyzerať inak ako obliečky pre dospelého, prispôsobiť ho môžeme aj ročnému obdobiu alebo napríklad práve vianočným sviatkom.