Viola Macáková zomrela strašnou smrťou 11. novembra ráno. Televízia JOJ o jej vražde informovala 17. novembra a 19. novembra nám Polícia SR cez sociálnu sieť odkázala, prečo o prípade nemohla informovať ihneď a prečo je niekedy MLČAŤ ZLATO.

Viola Macáková: Jej smrť sa musí vyšetriť

Stále nevieme, čo presne sa Viole stalo a kto dokázal byť voči žene taký krutý. A nie je podstatné, či bola mladá, krásna, nadaná alebo stará, škaredá a živila sa prostitúciou. Podstatné je, že zrejme zomrela, lebo bola žena (mala byť znásilnená) a že zomrela strašnou smrťou, ktorá sa musí vyšetriť.

 

 

Pochybnosti o tom, či to nebol pokus o samovraždu skokom z mosta alebo či si také hrozné veci (znásilnenie!) nemohla nejako urobiť sama, by už po toľkých dňoch od jej smrti a pitve nemali byť spomínané ani omylom.

Nevieme presne povedať čo a prečo sa to stalo, a nemôžeme teda ani povedať, či polícii neinformovanie o jej vražde pri vyšetrovaní nejako pomohlo.

 

 

Viola Macáková: Mlčať je zlato, odkazuje polícia

Určite ale vieme povedať, že najhoršie na celej tejto tragédii je to ticho. Ticho, ktoré už dlhé roky vládne pri téme násilia na ženách. Ticho o ženách a ich utrpení, ktorému spoločnosť a polícia neprikladajú taký význam, aký sľubovali. Ticho, že násilie na ženách je založené na nerovnom postavení žien.

Ticho, v ktorom skončil aj Istanbulský dohovor - zatiaľ najucelenejší a najkomplexnejší ľudsko-právny dokument, zameraný hlavne na problematiku násilia páchaného na ženách, vrátane domáceho násilia. Dohovor, ktorý rieši prevenciu, ochranu, stíhanie a integrovanú politiku, pretože násilie na ženách je nekonečný boj na viacerých frontoch. 

Pripomenieme si to už o pár dní, keď bude Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách (25.11). Vtedy sa tiež začína 16-dňová kampaň proti rodovo podmienenému násiliu. 

Ak má potrebu Polícia SR nám všetkým na sociálnej sieti odkázať, že MLČAŤ JE ZLATO, je to bezcitné a arogantné. Podobne ako dodatok, že nás budú informovať, ak bude ohrozená verejnosť. Lebo po smrti Violy Macákovej a vlažnom postoji polície sa ženy určite nebudú cítiť ohrozené a nebudú sa báť ísť niekam osamote a v noci.