Predsedníčkou Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti sa stala Vladimíra Marcinková (Za ľudí). V utorkovej tajnej voľbe ju podporilo 91 zo 118 prítomných poslancov. Marcinková nahradila na poste Tomáša Valáška, ktorý z funkcie odišiel po tom, ako opustil vládnu koalíciu aj stranu Za ľudí a stal sa nezaradeným poslancom.

Marcinková je šéfkou výboru 

"Neponúkam vám pompézny prejav ani žiadne sľuby, ponúkam vytrvalú mravenčiu prácu a pevné proeurópske princípy. Reprezentujem generáciu, ktorá na vlastnej koži azda najviac pocítila výhody členstva Slovenska v Európskej únii. Ja a moji rovesníci sme ako jedni z prvých disponovali širokými možnosťami pracovať, študovať a cestovať naprieč Európou," napísala na sociálnej sieti Marcinková

Marcinková poďakovala Valáškovi 

"Ujímam sa však funkcie v čase, kedy je Európa skúšaná bojom s pandémiou a ďalšími výzvami. Je preto dôležité hovoriť nielen o možnostiach, ktoré nám otvorená Európa priniesla, ale aj zodpovednosti, ktorú voči nej máme. Musíme byť predvídateľným, spoľahlivým a korektným európskym partnerom. Tomu chcem svojim pôsobením vo funkcii pomáhať," dodala Marcinková. 

Valáškovi poďakovala za "vysokú úroveň európskej politiky, ktorú do parlamentu priniesol".