Posledné dva týždne pred voľbami to v skutku vyzerá, že aj každý racionálny a príčetný človek sa pomiatol. Na sociálnych sieťach sa ľudia posielajú do kriminálu, vešajú sa na kandelábre, utvrzdujú sa v tom, že tí druhí sú idioti a nahlas si to navzájom deklarujú. Ak by to nebolo problematické v rámci mojej práce, prisahám, že by som si na posledné dva týždne kampane vypla facebook. Ak môžete, dobre vám radím, urobte to. 

Aj prezidentka Čaputová na nový rok upozorňovala, že po kampani budú musieť tábory rozdelené kilometrami konfliktov naďalej koexistovať a spolužiť v tomto štáte. Má pravdu, bez ohľadu na to, kto koho volí a kto komu fandí, váš sused bude susedom aj po 29. februári. Pán Jozef bude aj naďalej nezamykať bránu a pani Zuzana z tretieho poschodia bude aj po voľbách nezbierať hovienka po svojom psovi a Karol z vedľajšieho vchodu bude mať aj v marci rakovinu. 

Voľby 2020: Rozdeľujú domácnosti i priateľstvá

Kľúčom by mohlo byť lepšie pochopiť, že politika by nemala rozdeľovať domácnosti, ani priateľstvá. Že dokážete byť kamaráti aj s niekým, s kým v politike bytostne nesúhlasíte. Dá sa to tak, že budete naopak hľadať s ľuďmi to spoločné. Hovoril o tom nedávno aj Barack Obama - ľudia, s ktorými súhlasíte, majú chyby a zlyhania, a ľudia, s ktorými sa bytostne nezhodnete na ničom, majú radi svoje deti, sú dobrými rodičmi a majú dosť možno rovnaké koníčky ako vy. A aj keď máte pocit, že "tí druhí" vám chcú zobrať práva, obmedziť, aj keď máte pocit, že nič dôležitejšie na svete nie je, vedzte, že sme prežili už aj horšie voľby, už aj rozdelenejšiu spoločnosť. 

Neznamená, že je jedno koho volíte, nechápte ma zle. Je to veľmi podstatné a treba si to dobre rozmyslieť. Budúcnosť krajiny sa vždy definuje aj voľbami, obzvlášť po vražde novinára a dvoch rokov nevídanej špiny a káuz si treba dobre rozmyslieť, kto si váš hlas zaslúži.

Treba si konfrontovať sľuby s realitou, treba zvážiť kto ako často hovorí pravdu a kto naopak klame. Treba si premyslieť, čo chcete pre ďalšie generácie, nie len pre seba. Dobrý kompas je zvoliť si dve tri dôležité oblasti a prečítať si programy strán - napríklad v oblasti školstva. Porozmýšľajte, kto vám je sympatický a prečo, a skonfrontujte emócie aj s ráciom.

Chcete vidieť viac žien v politike? Krúžkujte ženy. Chcete tam mladých? Krúžkujte ich.

Voľby 2020: Nervózni politici

Že máte v rukách osud tejto krajiny môžete vidieť aj podľa nervóznych politikov. Nervózni sú preto, že raz za štyri roky to máte v rukách absolútne len a len vy. Nikto nevie ako to dopadne, celé tímy sa potia v kanceláriách a analyzujú, čo bude, nebude, a čo ak sa naozaj 30 percent voličov na poslednú chvíľu rozhodne vo volebných miestnostiach úplne inak.

Nervózne tlačovky, ziapajúci politici, potiaci sa poslanci a zúfalí hovorcovia sú jasným znakom toho, že moc máte. A veľkú. Nezahoďte ju. A hneď po voľbách chodťe zasa na pivo aj s kamoškou, čo volila opačný tábor.