Ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, majú výnimku zo zákazu vychádzania či povinného testovania. Doteraz platila výnimka tri mesiace, po novom sa predlžuje na 180 dní. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá od 19. apríla upravuje vstup do prevádzok a priestorov zamestnávateľa.

Výnimka zo zákazu vychádzania: 90 dní predĺžia

Úrad vlády ešte v piatok vychádzal z výnimky na 90 dní, v sobotu upresnil, že vychádzal zo „schválených dokumentov, ktorým bol i záver Pandemickej komisie vlády SR zo dňa 14. apríla, ktorá vo svojom odporúčaní stanovila lehotu 90 dní“.

Výnimka zo zákazu vychádzania: až 180 dní

Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR hovorí o 180-dňovej výnimme pre ľudí, ktorí prekonali covid. Hlavný hygienik vychádzal z najnovších odporúčaní Konzília odborníkov a medzinárodných zdravotníckych inštitúcií. Preto stanovil lehotu na 180 dní.

Vyhláška aj uznesenie vlády by sa mali zjednotiť na 180 dňoch, stať by sa tak malo na zasadnutí vlády v stredu 21. apríla. „Príslušné kontrolné orgány budú do tohto času usmernené, aby rešpektovali potvrdenia o prekonaní COVID-19, ktoré nie sú staršie ako 180 dní,“ dodáva úrad vlády.