Tú vetu som si prečítala v komentári Milana M.Šimečku v Denníku N o súčasnej situácii, nových zisteniach a prepojeniach, ktoré vychádzajú najavo pri odhaľovaní komunikácie Mariána Kočnera cez aplikáciu Threema.  Zákon netrestá zlo, ale zločin. Veta, ktorá mi odvtedy znie v hlave a spôsobuje mi značnú úzkosť.

Tá veta znamená, že hoci možno bude potrestaných pár jednotlivcov za napáchané zločiny, je veľká šanca, že tí, ktorí v našej krajine umožnili vyrásť zločinu, tí, ktorí vytvorili spoločnosť plnú korupcie, násilia, bielych koní, kradnutia a v konečnom dôsledku aj vraždenia novinárov, môžu z toho celého vyjsť bez trestu. 

 

Prečítajte si

Marián Kočner a jeho sluhovia

Predstavte si, že vám niekto dá zavraždiť dieťa. Ak sa vraha podarí vypátrať, tak pôjde do väzenia. Možno, ale naozaj iba možno, odsúdia aj toho, kto dal vrahovi pokyn a zaplatil mu, samozrejme, ak mu to dokážu. No tí, ktorí vytvorili situáciu, ktorí vytvorili spoločnosť, v ktorej si na vaše dieťa niekto najme vraha, tí sa vám naďalej budú usmievať do tváre z bilboardov. Tí, ktorí umožnili vyrásť vrahom, zlodejom a mafiánom, budú slobodní. Lebo si to tak zariadili, lebo si to poistili. Lebo majú svojich ľudí na prokuratúre, na polícii, na súdoch. A zákon pojem zlo nepozná. 

Na základe komunikácie cez aplikáciu Treema vieme, koho všetkého mal Marián Kočner na šnúrke od gatí. Komu dával príkazy, koho odpočúval, na koho zbieral kompro materiály, s kým chodil na obedy. Čo sa stalo? Nič. Tí ľudia sú naďalej v politike, na prokuratúre, na súdoch. Pár pešiakov padlo, no kráľ je stále v bezpečí. 

Včera bol zverejnená informácia, že hlasy podobné bývalému premiérovi a mnohým iným vysoko postaveným mužom, ktorí sa stretávali v byte na Vazovovej ulici sú maximálne zhodné s realitou. Inými slovami, tí, ktorí sa tam stretávali, sú naozaj vysoko postavení muži. No šéf vyšetrovacieho tímu Gorila hovorí, že je celkom možné, že tento dôkaz súd neuzná. Že hoci to vedia dokázať, je možné, že to vyšetrovanie nijako neovplyvní. Lebo taký je zákon. A ak máte v zásade neobmedzené prostriedky, zločin vám nedokážu. A zákon netrestá zlo, ale zločin.

 

Slovensko a Kočner

Stále premýšľam nad tým, ako žiť v tejto spoločnosti. Kam sme to až nechali zájsť? Čo ak moje dieťa raz bude novinárom, ktorého niekto iba tak zavraždí kvôli jeho práci? Čo ak to budú naše deti? Čo ak bude miera zla v našej spoločnosti ďalej narastať? Čo ak ho už nedokážeme zastaviť? Pešiaci možno padnú, ale králi zostanú. Ako vyšetriť zločin, keď sa týka tých, ktorí tvoria zákony? 

Každý deň čítam noviny a zaujímam sa o správy a o politiku. Chodím voliť. Platím dane, nekradnem, nežijem na hrane zákona. No necítim sa bezpečne. Bojím sa, žiť v krajine, kde zlo môže kedykoľvek vyhrať.