Cate Blanchett sa vo svete preslávila najmä ako herečka. Držiteľka dvoch Oscarov a desiatok ďalších ocenení za svoju tvorbu vie, ako využiť svoju slávu tým správnym spôsobom. Vedeli ste, že cestuje po krízových oblastiach sveta, aby podala svedectvo o situácii utečencov?

Cate Blanchett od roku 2016 pôsobí ako veľvyslankyňa dobrej vôle UNHCR. Nie je to iba reprezentatívna funkcia, ani akási PR ozdoba. Cate navštevuje najkrízovejšie regióny sveta. Silou svojho mena a postavenia potom dokáže pretlačiť správy o nich do významných svetových médií, na pôdu dôležitých inštitúcií aj na odovzdávaní Oscarov.

Cate Blanchett a príbehy utečencov

V tomto roku zavítala do Nigeru a Južného Sudánu, kde navštívila ľudí v utečeneckom tábore Gorom a tranzitnom centre Renk.

Návštevou v utečeneckom tábore v Jordánsku sa snažila upozorniť predovšetkým na potreby žien a dievčat. Cate sa stretla aj so sýrskou utečenkyňou Alaaou, s ktorou sa tu zoznámila pri svojej prvej návšteve tábora pred siedmimi rokmi. Alaa sa medzičasom stala mamou troch detí a učiteľkou v miestnej základnej škole.

Na tohtoročnom odovzdávaní Oscarov Cate Blanchett spolu s ďalšími hercami a herečkami ako Bill Nighy či Guillermo del Toro vzbudili zvedavosť, keď na slávnostných róbach mali pripnutú modrú stužku ako gesto podpory utečencom. Hashtag #WithRefugees zarezonoval naprieč sociálnymi médiami.

Americký kongres aj Európsky parlament

Hoci Cate Blanchett o sebe povedala, že nie je politička, svoj vplyv využila aj na vystúpenie v dvoch najvýznamnejších politických ustanovizniach. V máji spoločne s Vysokým komisárom UNHCR v americkom kongrese lobovala za americkú podporu pre utečencov. 

“Nie som Sýrčanka, Ukrajinka, Jemenčanka, ani Afganka. Nie som z Južného Sudánu. Nie som z Izraela ani z Palestíny. Nie som politička. Nie som ani učenkyňa. Ale som svedkyňou dôsledkov vojen, násilia a prenasledovania utečencov na celom svete,” povedala Cate Blanchett vo svojom prejave v Európskom parlamente v novembri. “Nemôžem odvracať zrak. Jadrom oboch mojich dvoch rolí herečky aj veľvyslankyne dobrej vôle UNHCR, je stav ľudstva a ľudský príbeh.”

Cate Blanchett - najnadanejšia herečka našich čias 

Cate Blanchett sa narodila v austrálskom Melbourne. Keď mala 10, zomrel jej otec. Ju a jej dvoch súrodencov vychovávala spolu s mamou aj babka. Ako deväťročná navštevovala hodiny klavíra v umeleckej škole. Jej učiteľka si už vtedy všimla, že jej skutočným talentom nie je hra na klavíri, ale herectvo.

Cate Blanchett v roku 2023.   Foto - wikipedia.org

Čím to je, že The Guardian ju označuje za najnadanejšiu herečku našej doby? Denník cituje režiséra filmu Tár Todda Fielda.

“Cate spravila niečo, čo som nikdy nevidel u žiadneho iného herca: zapamätala si úplne celý scenár - svoje repliky, repliky všetkých ostatných, dokonca aj odkazy na scenár,” hovorí režisér. Kvôli tejto roly sa učila po nemecky, mala hodiny klavíra a sledovala všetky predstavenia Mahlerovej Piatej symfónie, ktoré našla.

Herečka s tromi Oscarmi

Ak by v roku 2023 bola bývala premenila svoju ôsmu nomináciu za herečku v hlavnej role vo filme Tár, podľa denníka The Guardian by sa zaradila do prominentného zoznamu herečiek, ktoré získali troch a viacerých Oscarov. Tvoria ho zatiaľ iba štyri herečky: Katharine Hepburn, Frances McDormand, Meryl Streep a Ingrid Bergman. 

Cate Blanchett študovala ekonómiu a výtvarné umenie na Univerzite v Melbourne. V roku 1992 promovala z herectva na Národnom inštitúte dramatického umenia v Melbourne. Univerzita v Sydney jej neskôr udelila čestný titul doktorky literatúry za jej výnimočné zásluhy a reprezentáciu krajiny v zahraničí.

Jej prvá hlavná rola prišla v roku 1997 vo filme Oscar a Lucinda. Prvého Oscara získala v roku 2005 za rolu vo filme Letec (The Aviator).

Bojuje aj proti zmene klímy

Okrem pomoci utečencom sa snaží pomôcť zvrátiť klimatickú krízu. Znepokojuje ju množstvo odpadu, ktoré vidí pri práci vo filmovom priemysle. V produkčnej spoločnosti, ktorú má s manželom Andrewom Uptonom, sa snažia recyklovať scény, šetriť zdroje a preferujú online stretnutia pred osobnými. Tieto zmeny by rada zaviedla naprieč filmovým priemyslom.

Magazín Time ju za jej aktivity na pomoc utečencom a v boji proti klimatickej kríze označil za ženu roka 2023 v kategórii herečka.