Nerozhoduje, či je to kongres firiem alebo módna prehliadka. Rovnakú otázku dostala skúsená podnikateľka i svetoznáma módna návrhárka. Ako ste zvládli zladiť deti a prácu, pýtali sa oboch.

Prvou bola spolumajiteľka svetoznámej českej firmy Dermacol Věra Komárová, ktorá minulý týždeň prezentovala slávnu kozmetickú značku na Medzinárodnom kongrese rodinných firiem. Druhou vychytená česko-slovenská módna návrhárka Jitka Klett pred svojou exkluzívnou prehliadkou na včerajších Bratislavských módnych dňoch.

Ako zvládate prácu a rodinu, ženy???

Obe pri tom nie sú čerstvé mamy, ktoré len nedávno porodili. Dve úspešné ženy majú pred päťdesiatkou a ich najstaršie deti už sú plnoleté. Věra Komárová pri tej otázke dokonca sedela na pódiu so svojou 18-ročnou dcérou, ktorá sa o firmu, tak ako jej sestry, zaujíma a rodičom pomáha s nápadmi. Takže????

Vždy ma tá otázka zdvihne zo stoličky, ale povedala som si, sadni si, upokoj sa a premýšľaj, prečo ju ženy stále dostávajú. Najprv asi, kto im tie otázky dáva. Väčšinou ženy - pýtajú sa na to, s čím samé bojujú, keď nechcú byť ženami v domácnosti a majú ambície preraziť vo svojej práci či uspieť v biznise. Tomu môžem sčasti rozumieť, ale aká je správna odpoveď na túto stereotypnú otázku?

Poviem, čo za tou otázkou počujem ja. “Aj ja by som chcela pracovať, ale neublíži to deťom? Nepôjde to príliš na ich úkor? Budú mi neskôr vyčítať, že som bola zamestnaná mama, čo na nich nemala čas? Veľmi ma bude okolie odsudzovať? Budú ma ohovárať, že som kariéristka? Som egoistka?

Počujem za tým oveľa viac iných otázok a všetky v sebe majú jedno: výčitky žien, ktoré sa stali mamami. Jasnú odpoveď na túto otázku dala Věra Komárová: “Opýtajte sa môjho muža, ako to zvládal, vedie viac firiem ako ja.”

Materstvo či rodičovstvo nemá jasné odpovede, hľadáme ich pokorne každý deň. Hľadajú ich mamy, ktoré sú doma s deťmi, aj tie, ktoré doma nie sú. Mne sa zdá, že najlepšie funguje byť autentická v tom, čo robíme a to platí aj o materstve.

Keď sa teším zo života, lebo robím prácu, ktorá ma baví, deti to cítia hneď. Rovnako ako asi najrýchlejšie postrehnú pretvárku, či klamstvo. Aj tú, keď sa nútite sedieť doma, hoci by ste boli lepšou mamou, ktorá pracuje, lebo to má rada.

A čo muži a deti?

Na Slovensku a v Česku to ženám “komplikuje” 3-ročná materská, takže dobrú mamu pričasto vnímame ako tú, ktorá 3 roky intenzívne venuje starostlivosti o dieťa. V západnej Európe alebo v Spojených štátoch to problém nie je. Po pár týždňoch na materskej prichádza na rad manžel/partner, opatrovateľka detí alebo babky či iná širšia rodina. Tam túto otázku nikto nerieši, na Slovensku, aj v Česku je to evergreen.

Vždy ma preto zdvihne zo stoličky, keď sa niekto opýta ženy, ako zvláda deti a prácu. Zvlášť na kongrese rodinných firiem, kde predsa v každej rodinnej firme nejaká žena  - mama či dcéra, zastúpená je.

Najväčší problém tejto otázky je, že ju kladieme hlavne ženám, hoci deti potrebujú tak mamy, ako aj otcov. Odpovede otcov by nás podľa mňa rýchlo vrátili do reality a zbavili neustálych výčitiek, ktoré povedzme si úprimne, vedia robiť najviac ženy ženám.

PS:  Mimochodom, na Bratislavských módnych dňoch bol aj predseda parlamentu a šéf SME Rodina Boris Kollár (má rád módu? 🙂. Predstavujem si otázku, ako zvládate prácu a 13 detí, ktoré ani poriadne nevidíte? Aha jasné, veď on posiela alimenty… To na titul otca u nás stačí, u matiek, aj tých dobre zarábajúcich, máme latku neporovnateľne vyššie.