Anna Brňáková poslala video do grantového programu spoločnosti Visa na poslednú chvíľu. Podnikateľka a majiteľka špecializovanej predajne Zdravotná podprsenka sa od roku 2011 venuje onkologickým pacientkám a ženám po mastektómii.

Peniaze pre ženy podnikateľky 

“Chcela som vytvoriť a zveľadiť webovú stránku, kde ženy nájdu odpovede na všetky svoje otázky, ktoré ich napadnú, keď riešia mastektómiu,” spomína pre Ženy v meste Anna Brňáková, ktorá sa nakoniec stala víťazkou minuloročného 1. ročníka grantového programu She´s Next, čo je celosvetový program na podporu žien v podnikaní.

Spoločnosť Visa sa snaží zmeniť pomer žien a mužov v podnikaní, ktorý sa roky nemení - len tretinu slovenských podnikateľov tvoria ženy. Najväčším problémom pre ženy v biznise je pritom získať peniaze na svoje podnikanie.

Vyplynulo to z prieskumu agentúry Ipsos pre Visa, v ktorom až 38 percent žien označilo nedostatok financií za najväčšiu bariéru. Za druhú najväčšiu prekážku označili zvládanie rodinných povinností (17,5 percenta) a treťou je pre nich administratívna náročnosť (12,7 percenta) spojená so štartom podnikania.

„Prvý ročník grantového programu She's Next na Slovensku bol mimoriadne úspešný. Iniciovali sme dôležitú diskusiu o podpore podnikateliek na slovenskom trhu a boli sme nadšení, že do grantového programu sa prihlásilo 146 podnikateliek,” uviedla Ľubica Gubová, Country manažérka Visa pre Slovensko, ktorá v druhom ročníku očakáva ešte vyšší záujem.

Najviac podnikateliek bolo z oblastí gastra, umenia a krásy - väčšinou išlo o výrobu kozmetiky. Mnohé ženy začali s podnikaním počas materskej dovolenky, medzi účastníčkami boli aj startupistky.  

Odborný mentoring pre ženy v biznise

Ten spustili dnes: od 12.3. do 12.4.2024 sa môžu slovenské podnikateľky prihlásiť do výberu o jeden z troch grantov vo výške 5500 eur. Víťazky vyberie porota zložená z odborníčok a odborníkov z podnikateľskej praxe. Okrem peňazí získajú odborný mentoring na mieru. Ten si Anna Brňáková pochvaľuje najviac.

“V projekte som sa s mentorom veľmi posunula a dnes pracujem na troch ďalších projektoch pre ženy po mastektómii,” hovorí. “Prvou bude kniha pre ženy s rakovinou prsníka, ktorou ich budem sprevádzať v ich živote po operácii,” vysvetľuje s tým, že kniha má vyjsť počas Ružového októbra.

Podnikateľka Anna Brňáková Foto - Visa

Nasledovať bude online verzia knihy, neskôr chce poskytovať onko balíčky či tašky pre každú ženu, ktorá nastúpi do nemocnice a napokon sa chystá obnoviť predaj šperkov, cez ktoré môžu zdraví ľudia podporiť chorých. “Vymyslela to žena, ktorá tejto chorobe podľahla a keďže sa stala našou priateľkou, chceme v jej myšlienke pokračovať,” dodáva Anna Brňáková.

Grant pre podniky, ktoré vlastnia ženy

Grantový program Visa She's Next na Slovensku funguje v spolupráci s Pontis Impact a je určený pre podniky, v ktorých je väčšinovým vlastníkom žena, alebo podnikateľskú činnosť vykonáva žena.  Na Slovensku stále platí, že len 1 z 3 podnikov vlastní žena a tento pomer sa v posledných rokov nemení.

“Minulý rok nám ponúkol množstvo zaujímavých podnikateľských príbehov, za ktorými stáli ženy a ukázal nám, že Slovenky sú podnikateľky s naozaj výnimočnými nápadmi a jasnými víziami. Pomenoval však tiež viacero komplikácií, ktorým majiteľky či líderky svojich projektov musia čeliť. Preto sme sa aj tento rok v Pontis Impact rozhodli podporiť jedinečnosť ženského podnikateľského umu,“ doplnila Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka nadácie Pontis a organizácie Pontis Impact.

Ambasádorkami programu Visa She's Next sú v tomto roku tri úspešné podnikateľky - Lucia Pašková, zakladateľka a spolumajiteľka spoločnosti Curaden Slovakia, ktorá predáva produkty dentálnej hygieny CURAPROX, Petra Toth, šperkárka a dizajnérka, ktorá vo svojej tvorbe používa originálne folklórne ornamenty a Jana Šimkovičová, zakladateľka a CEO Supershape.sk, online fitka s viacerými pridanými hodnotami.

“Potrebujeme dávať ženám apel, že sme toho schopné, že to vieme, že možno potrebujeme viac podpory, ale že vieme robiť biznis a nemáme sa báť,” povedala Jana Šimkovičová.

Spoločnosť Visa prostredníctvom svojho grantového programu Visa She's Next od spustenia v roku 2019 investovala viac ako 3,93 milióna dolárov do viac ako 380 grantov a poskytla podnikateľkám odborný mentoring. Program funguje celosvetovo. Poľsko sa stalo prvou krajinou v strednej a východnej Európe, ktorá túto iniciatívu organizovala, ku ktorej sa na jar 2023 pridali Maďarsko a Slovensko.

 

 

Kto sa môže prihlásiť do  She's Next  - podmienky:

 

- podnikateľky, ktoré vlastnia minimálne 50 percent spoločnosti

- firma musela byť zaregistrovaná pred 1. januárom 2022, čiže musí existovať aspoň dva roky

a mala by mať nejaké primerané finančné prostriedky

- firma by mala existovať v online priestore