Mnohé z nich boli mladé, ale aj tak riskovali svoje životy. Do Slovenského národného povstania sa zapojili často ako spojky. Nosili partizánom jedlo, šaty  i správy o pohybe nacistov. 

Ako Zuzana, ktorá mal v tom čase 19 rokov. Pochádzala z piatich súrodencov, ktorých vychovávala už iba mama. Otec im umrel pred vojnou. Keď sa brat vrátil z východného frontu, pridala sa Zuzana k partizánom tiež.

“Stala sa ich spojkou. Nosila partizánom potraviny a štrikovala ponožky zo starých svetrov. V senníku skrývala partizánom zbrane a muníciu,” povedala Erika Mészárosová, autorka projektu Ženy v SNP, ktorý realizovala ako študentka Ateliéru intermédií na Fakulte umenia Ostravskej univerzity v Ostrave.

Ženy v SNP

O ženách v SNP rozprávala na konferencii TEDx Bratislava v decembri minulého roka. Tam pridala aj príbeh Zuzany, ktorá si zachránila život, lebo nestratila duchaprítomnosť, keď bola v dedine razia Nemcov.

“Keď prišli Nemci, ona šila šaty. Jeden vojak sa pritom rozcítil, lebo si spomenul na manželku, ktorá bola krajčírkou. Rozprával jej to, ukázal fotku deti,” rozpráva príbeh Erika Mészárosová. Zuzana zrazu na fotke spoznala jeho deti, ktoré opatrovala na Štrbskom plese, kde bola na brigáde. “Inga a Gerda,” povedala a šokovala Nemca. To jej zachránilo život. 

Erika Mészarosová a Božena Palacková.  Foto - I. Kardhordová, podbrezovan.sk

Erika Mészárosová s v rámci projektu Ženy v SNP rozprávala s niekoľkými desiatkami žien. Hľadala ich po celom Slovensku, rešeršovala v archívoch, čítala dobovú tlač zo Slovenského štátu, niekoľko týždňov obtelefonovála oblastné výboru Zväzu protifašistických bojovníkov, oslovila Múzeum SNP i porjekt Post Bellum.

“Nebolo jednoduché ich nájsť, ale bolo pre mňa podstatné stretnúť sa s nimi osobne a vypočuť si ich príbeh zoči-voči,” povedala na Tedx. Stretávala sa s nimi od marca do októbra 2018. 

Božena Palacková a jej svadobné šaty 

Najviac zviditeľnila príbeh Boženy Palackovej, ktorá mala v čase Povstania devätnásť rokov. Božena Palacková pôsobila tiež ako spojka, partizánom pomáhala aj s otcom, mamou a bratom.  „Málokomu dnes príde na rozum, že v čase SNP pochopili aj ženy vážnosť doby a uvedomili si svoju národnú povinnosť,“ povedala Božena Palacková médiám minulý rok, v čase 75.výročia SNP.

Jej rodina žila na rozhraní doliny Kyslá a Suchá, v areáli hydrocentrály Jasenie, ktorá bola strategickým bodom pre Nemcov i pre partizánov. Znamenala pre nich útočište aj zdroj zásob.

Jej príbeh je spätý s vojenským padákom, ktorý po vojne našla v lesoch Nízkych Tatier.

Z padáka si ušila svadobné šaty. Dodnes ich má odložené v skrini. Erika Mészárosová ich nielen videla, ale aj si ich vyskúšala. “Bol to pre mňa neuveriteľný moment. Po hrôzach, ktoré mi rozprávala, mi zrazu ukázala svadobné šaty ušité z vojenského padáka. Smutnú a negatívnu skúsenosť z vojny dokázala pretaviť na tú pozitívnu - svadbu,” uviedla Mészárosová.

Erika Mészárosová: Ženy bojovali proti diktatúre ako muži

"Druhú svetovú vojnu a obdobie SNP vnímam prostredníctvom pocitov, ktoré mi odovzdali ženy ako Božena Palacková vo vzájomnom dialógu. Počas môjho umeleckého výskumu som našla mnoho nových spojení cez optiku žien, účastníčok SNP, ktoré spája silná emancipácia a odvaha. Vykonávali činnosti, ohrozujúce život, podobne ako muži. Sú rovnocenné v boji proti diktatúre Slovenského štátu. Zistila som, že napriek tomu o nich málokto vie, preto som sa rozhodla vzdať im poctu prostredníctvom umeleckého projektu," dodala Mészárosová.

Rozhovory so ženami o SNP zmenili pohľad študentky na históriu. 

“Zmenila som pohľad na SNP, ktorý som dovtedy poznala len ako príbeh hrdinov, kde ženy nefigurovali,” uviedla na Tedx Bratislava.