Stovky ľudí protestovali v utorok v španielskom meste Pamplona po tom, ako tamojšia polícia oznámila, že jej jedna žena nahlásila, že ju znásilnili počas slávností sv. Fermína, ktorých súčasťou je tradičný beh pred býkmi. Polícia zároveň informovala, že ďalších osem žien nahlásilo, že sa stali obeťami sexuálnych útokov. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Znásilnenie v Pamplone

Starosta severošpanielskeho mesta Pamplona Enrique Maya novinárom povedal, že k uvedenému incidentu došlo údajne v sobotu. Miestna polícia uviedla, že prípad vyšetruje, pričom zatiaľ v súvislosti s ním neboli zadržané nijaké osoby. Tamojšia mestská rada útok dôrazne odsúdila.

"Sme tu preto, že bol spáchaný (útok), znásilnenie," povedala pre Reuters Teresa Saezová Barraová z feministickej skupiny Lunes Lilas. "Sme tu preto, aby sme tejto žene povedali, že sme tomu nedokázali zabrániť, ale sme tu, vystierame (k nej) ruku na znak podpory," dodala na protestnej akcii, kde účastníci vyjadrovali svoj hnev hlasným pískaním.

Pohlavný styk bez súhlasu je znásilnenie

Reuters pripomína, že v roku 2016 bola na týchto slávnostiach skupinou mužov znásilnená 18-ročná žena, čo vyvolalo verejné pobúrenie a výzvy na reformy zákonov týkajúcich sa sexuálnych deliktov. Neskôr bolo v tomto prípade odsúdených a uväznených päť mužov.

Daná kauza viedla k zmene legislatívy - španielska vláda schválila vlani v júni návrh zákona, ktorý akýkoľvek nekonsenzuálny pohlavný styk definuje ako znásilnenie. Okrem toho došlo k sprísneniu trestov za sexuálne obťažovanie a k rozšíreniu tzv. podporných systémov pre obete takýchto činov.k nekonsenzuálny pohlavný styk definuje ako znásilnenie. Okrem toho došlo k sprísneniu trestov za sexuálne obťažovanie a k rozšíreniu tzv. podporných systémov pre obete takýchto činov.