Nitrianska prokuratúra podala obžalobu na bývalého poslanca NR SR za OĽANO Jána Heráka. Kauzu rieši nitrianska polícia už takmer tri roky.

Obžaloba na Heráka

„Obžaloba bola podaná 19. apríla na Okresný súd Nitra pre trestné činy obmedzovanie osobnej slobody, znásilnenie, sexuálne násilie a sexuálne zneužívanie,“ povedala pre denník SME hovorkyňa súdu Lena Kiradžiev.

Skutkov sa mal bývalý poslanec dopustiť v priebehu viacerých rokov. Týkať sa mali 6 žien. Prvý prípad súvisel so 14-ročnou tínedžerkou, ktorá bola v roku 2020 v tábore v Jelenci pri Nitre. Podozrenie na polícii oznámila riaditeľka detského domova. Najstarší prípad, uvedený v obžalobe, je z leta 2013.

Herák mal pomáhať deťom z detských domovov

Herák, ktorý sa do parlamentu dostal v roku 2020, aby pomáhal deťom z detských domovov, sa v júni 2021 vzdal poslaneckého mandátu, aby chránil rodinu. Obvinenia odmietol a opakovane tvrdí, že je nevinný. Tvrdil, že podľa neho majú deti potrebu si niekedy vymýšľať či zaujať.

Herák vyrastal v detskom domove v Nitrianskom kraji a neskôr založil občianske združenie Fantázia detí, v ktorom sa snaží pomáhať deťom z domovov alebo zo sociálne znevýhodneného prostredia. Združenie organizuje tábory a poskytuje aj psychologickú pomoc.

V straníckej vizitke pred voľbami v roku 2020 mal uvedené, že 14 rokov systematicky pomáha zlepšiť kvalitu starostlivosti a prípravy na život pre deti v detských domovoch. Pripomienkuje zákony týkajúce sa sociálnej právnej ochrany detí a kurately, aktívne pôsobí v oblasti sociálnych služieb, poradenstva, ako aj samotnej prevencie.

“Mám bohaté skúsenosti ako zlepšiť situáciu v detských domovoch. Chcem výrazným spôsobom pomôcť socializovať mladých dospelých odchádzajúcich z detských domovov,” uviedol pred voľbami Ján Herák.