Český herec Zdeněk Srstka zomrel po dlhej chorobe vo veku 83 rokov v pondelok v Prahe. Bol to český herec, kaskadér, dlhoročný moderátor Českej televízie. Informovali o tom viaceré české médiá, pre ktoré informáciu potvrdil syn herca Jiří Srstka.

Zomrel herec Zdeněk Srstka, podľahol dlhej chorobe

Herec, kaskadér, ale aj športovec - boxer, vzpierač, zápasník - Zdeněk Srstka sa narodil 26. septembra 1935 v Prahe. Jeho otec bol podľa webu ČT mäsiarom a Zdeněk Srstka sa mal pôvodne vyučiť tomuto remeslu.

Keď ho však otec raz vzal na bitúnok, ukázalo sa, že to nebude chlapcova pracovná dráha. Vyučil sa v ČKD za elektromechanika. Popri tom sa venoval aktívne športu. Začal s boxom, na učilišti prešiel k vzpieraniu a zápaseniu.

Športu sa venoval profesionálne. Ako zdôraznili viaceré české médiá, v roku 1957 získal bronzovú medailu na Majstrovstvách Európy v Katoviciach, v roku 1960 zúčastnil sa Olympijských hrách v Ríme, kde vo vzpieraní obsadil 9. miesto. Reprezentoval v rokoch 1956-1962, na majstrovstvách sveta sa zúčastnil dvakrát. V roku 2010 bol uvedený do Siene slávy Českého zväzu vzpierania.

V tom čase už pracoval aj vo filme ako kaskadér, objavil sa v desiatkach filmov. České médiá vyzdvihujú najmä jeho role v komédii Limonádový Joe alebo konská opera. Z. Srstka je považovaný za priekopníka  kaskadérstva v Česku (ešte v bývalom Československu). Do Filmových ateliérov v Barrandove v jeho mladosti prijímali do kaskadérskej skupiny bývalých vrcholových športovcov.

Z ďalších filmov médiá upozornili na snímku Marečku, podejte mi pero!, v ktorom ako študent oznamoval vyučujúcim, že "Hliník sa odsťahoval do Humpolca!".

Zomrel herec Zdeněk Srstka, podľahol dlhej chorobe

Hoci mal Srstka na svojom konte vyše 50 filmov, ešte viac televíznych inscenácií a seriálov, herectvo a kaskadérstvo pre neho bolo "skôr vedľajším úväzkom". Pracoval totiž 33 rokov ako vedúci Strahovských internátov Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Prahe. 

V roku 1995 začal moderovať reláciu Chcete mě?, odvtedy sa v relácii zameranej na ochranu zvierat pravidelne striedal s českou speváčkou Martou Kubišovou. 

Srstka bol dvakrát ženatý. Z prvého manželstva sa narodil jeho syn Jiří. Druhýkrát sa Srstkaoženil v roku 2008. Hercova rodina oznámila, že pohreb sa uskutoční len v kruhu najbližších.