Vo veku 103 rokov zomrela francúzska odbojárka Yvette Lundyová, ktorá počas druhej svetovej vojny falšovaním dokladov pomáhala Židom ujsť z okupovaného Francúzska a sama v roku 1944 skončila v koncentračnom tábore Ravensbrück. O jej úmrtí informovala v nedeľu radnica francúzskeho mesta Épernay v departmáne Marne v regióne Champagne-Ardenne.

 

Bola učiteľka a robila na radnici

Ako uviedla agentúra AFP, Lundyová pracovala počas druhej svetovej vojny ako učiteľka, ale aj na radnici, vďaka čomu bola užitočná pre odboj. Od roku 1940 totiž dodávala falošné doklady Židom, ktorí sa snažili uniknúť pred nasadením na nútené práce v Nemecku. Pomáhala takto aj vojnovým zajatcom na úteku, ktorých na svojej farme ukrýval jej brat Georges.

 

V koncentračnom tábore pre ženy

V júni roku 1944 ju nemecké gestapo zatklo a deportovalo do koncentračného tábora Ravensbrück ležiaceho 80 kilometrov severne od Berlína, ktorý bol ako jediný z táborov vyhradený len pre ženy a deti.

Podľa AFP Lundyová nikdy nezabudla na dehumanizáciu, ktorú v tomto tábore zažívala od začiatku svojho väznenia. Lundyová o tom ešte donedávna rozprávala na stretnutiach s mladými Francúzmi, ale i Nemcami a napriek zažitému utrpeniu bola veľkou zástankyňou francúzsko-nemeckého zmierenia.

Primátor mesta Épernay, Franck Leroy, vo svojom príspevku na sociálnej sieti Facebook napísal, že Lundyová bola "stelesnením cti Francúzska počas najtemnejších čias jeho dejín". Pri príležitosti svojich 100. narodenín jej bol v roku 2017 udelený Rad Čestnej légie 2. triedy - veľkodôstojník.