Narodila sa Londýne, ale preslávila v Paríži. Britská herečka, režisérka a speváčka Jane Birkinová, ktorá dobila francúzsku kultúrnu scénu, zomrela vo veku 76 rokov. Ako informoval denník Le Parisien, Birkinovú našli bez známok života v jej parížskom byte.

Zomrela Jane Birkinová

Jane Birkinová, ktorá má na svojom konte päťdesiatku filmov a 20 albumov, začínala v roku 1966 ako jedna z modeliek v slávnom filme Zväčšenina režiséra Michelangela Antonioniho.  V roku 1968 sa počas nakrúcania filmu Slogan zoznámila s hercom, spevákom, textárom a búrlivákom Sergeom Gainsbourgom.

Femme fatale a sexsymbol 70. rokov vošla do povedomia aj spolužitím s touto veľkou osobnosťou Francúzska. S Gainsbourgom žila 12 rokov (1968 – 1980) a mala s ním dcéru Charlotte. K ich piesňam patril vášnivý duet Je t’aime moi non plus (1969), ktorého vysielanie zakázali vo viacerých krajinách, v Británii sa však napriek cudziemu jazyku dostal na vrchol hudobného rebríčka.

Slávna birkinka 

Birkinová po odvážnych projektoch s Gainsbourgom, enfant terrible francúzskej hudobnej scény, pokračovala v úspešnej sólovej kariére. Vydala viacero albumov a objavila sa vo filmoch ako Smrť na Níle či Zlo pod slnkom.

Pochádzala z umelecky založenej rodiny, jej matka Judy Campbell bola herečka, otec David Birkin bol britský vojnový vyslúžilec z Britského kráľovského námorníctva, brat Andrew sa stal režisérom a scenáristom, herečkou sa stala aj jej dcéra Charlotte.

Vďaka svojej útlej postave a dievčenskému výzoru najmä v 70. rokoch patrila medzi sexsymboly svojej doby a bola známa svojím módnym štýlom. V roku 1984 bola po Birkinovej pomenovaná kabelka francúzskej spoločnosti Hermès (takzvaná Birkin bag), ktorá sa predáva v niekoľkých rôznych prevedeniach. Veľmi žiadaný módny doplnok stojí tisíce dolárov a záujemkyne o „birkinku“ na ňu v poradovníku čakajú aj roky.

 

Kabelka francúzskej spoločnosti Hermès (takzvaná Birkin bag), zvaná "birkinka", bola módnym hitom.  Foto - wikipedia