Mladá slovenská režisérka Mária Rumanová, ktorá bola veľkou nádejou pre slovenský dokumentárny film, si koncom augusta vzala život. Je to obrovská strata pre slovenský dokumentárny film. Portálu Ženy v meste to potvrdil zdroj blízky rodine, informáciu priniesol aj denník SME. 

Zomrela režisérka Mária Rumanová - pozrite si jej fotky, kliknite

Okrem réžie dokumentárnych filmov sa venovala príprave pravidelných kultúrnych relácií Umenie pre RTVS. Spolupracovala na multimediálnych stvárneniach a projekciách pre inscenácie v SND, na starosti mala i réžiu slovenskej audioknihy Ruzká klasika od Daniela Majlinga.

Režisérka Mária Rumanová pracovala na viacerých dokumentárnych projektoch spolu s oceňovaným fotografom a kameramanom, 47-ročným Martinom Kollárom.

Pracovne navštívila oblasti na Blízkom Východe aj okupované miesta Palestíny. Mária Rumanová absolvovala v roku 2014 štúdium v Ateliéri dokumentárnej tvorby FTF VŠMU v Bratislave, ktoré ukončila krátkometrážnym absolventským filmom Proti srsti. Neskôr pokračovala v nakrúcaní s jeho protagonistami a výsledkom bol jej strednometrážny filmový debut Hotel Úsvit (2017).

V utorok (3. 9.) ho odvysiela Dvojka o 23.50 h. Lyrické a ľudské svedectvo o krehkej hranici medzi šťastím a bolesťou i životom a smrťou, vyrozprávané prostredníctvom piatich navzájom prepletených osudov v pohraničnom meste Čierna nad Tisou, prezentovali aj na medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Amsterdame v roku 2016. V nasledujúcom roku ho premietali i slovenské kiná.

 

Mária Rumanová.  Foto - facebook

 

Zomrela režisérka Mária Rumanová

Prináša časozberne zaznamenaný príbeh odohrávajúci sa na slovensko-ukrajinských hraniciach, ktorý zarezonoval svojou ťaživou témou i výnimočným spracovaním v zahraničí.

Spoločnou snahou štyroch hlavných postáv je prekročiť hranice periférie a skepticizmu, ich realitou je mesto Čierna nad Tisou, v minulosti strategicky dôležitý železničný uzol, dnes brána do temného sveta východnej Európy.