Vo veku 93 rokov zomrela v piatok v Bratislave bývalá popredná sólistka Opery Slovenského národného divadla Nina Hazuchová. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Zosnulá umelkyňa bola vynikajúca mezzosopranistka, jedna z najpoprednejších osobností slovenskej opernej scény. "Patrila k jej doyenom," podčiarkla.

Zomrela Nina Hazuchová

Nina Hazuchová sa narodila 24. mája 1926 v Brne v rodine ruských emigrantov, ktorí sa s jedinou dcérou presťahovali do Bratislavy, keď mala sedem rokov. Po absolvovaní gymnázia študovala na bratislavskom konzervatóriu (1943 – 1948).

Na našej prvej opernej scéne hosťovala už počas štúdia na konzervatóriu, debutovala v úlohe Poliny z Pikovej dámy (1946). Za viac ako štyri desaťročia vytvorila v Opere SND ako prvá dáma mezzosopránového odboru 84 postáv vo viac ako sto inscenáciách, niektoré stvárnila viackrát.

Nina Hazuchová mala dokonalú techniku

"Vďaka dokonalej vokálnej technike, kultivovanému hereckému prejavu a skvelej muzikalite vynikajúco stvárňovala úlohy v dielach z obdobia baroka, ako aj klasicizmu, romantizmu či 20. storočia," dodala Pažítková k umelkyni, ktorá viackrát úspešne hosťovala v zahraničí.

🛒Od roku 1976 pôsobila Nina Hazuchová pedagogicky na Hudobnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave, kde vydala aj publikáciu Technická príprava hlasu pre spevácky výkon.

Rodina sa s Ninou Hazuchovou rozlúči v úzkom kruhu. Jednu z najvýraznejších slovenských operných umelkýň si SND pripomenie na spomienkovou stretnutí na začiatku nasledujúcej divadelnej sezóny.