Presadzovala rovnosť žien a mužov, s nasadením bojovala bojovala za ľudské práva i záujmy starších ľudí a venovala sa otázke duševného zdravia. Ako prvá dáma mala nezvyčajne silnú pozíciu, za čo si vyslúžila prezývku “spoluprezidentka”.

Zomrela Rosalynn Carterová

Vo veku 96 rokov zomrela Rosalynn Carterová, ktorá mimoriadne posilnila pozíciu amerických prvých dám, zomrela vo veku 96 rokov “pokojne v kruhu rodiny” vo svojom dome v Plains v štáte Georgia, ako oznámila nadácia, ktorú založili Carterovci. Prezidentskú medailu slobody dostali spolu s manželom v roku 1999.

"Rosalynn bola mojou rovnocennou partnerkou vo všetkom, čo som kedy dosiahol," citovala nadácia 99-ročného Jimmyho Cartera. "Kým bola Rosalynn na svete, vždy som vedel, že ma niekto miluje a podporuje."

Počas prvých politických kampaní svojho manžela sa Rosalynn Carterová držala v úzadí, na verejnosti ju bolo vidieť viac potom, čo bol jej mnažel v roku 1970 zvolený guvernérom.

Aktívna prvá dáma

Ako prvá dáma už bola veľmi aktívna. Zúčastnila sa zasadnutí kabinetu, vyjadrovala svoje názory k najhorúcejším témam a zastupovala svojho manžela na zahraničných cestách. Dva roky potom, čo sa stala prvou dámou, ju časopis Time nazval „druhou najmocnejšou osobou v Spojených štátoch“.

Rosalynn Carterová vedľa prezidenta Jimmyho Cartera a viceprezidnta Waltera Mondaleho  po návrate z Latinskej Ameriky v roku 1977.  Foto - wikipedia

Bezprecedentná bola jej diplomatická cesta do Latinskej Ameriky v roku 1977. Svoju dobrú španielčinu mala využiť na to, aby krajinám Latinskej Ameriky vysvetlila zahraničnú politiku, ktorú podľa jej manžela Spojené štáty zanedbávali. Navštívila vtedy sedem krajín a za trinásť dní prešla viac ako 19-tisíc kilometrov.

Carterová bojovala za práva žien

Rosalynn Carterová bojovala aj za práva žien v Spojených štátoch, ale aj v iných častiach sveta. V roku 1977 bola rečníčkou na Národnej ženskej konferencii, kde vystúpili aj významné bojovníčky za práva žien ako Gloria Steinemová.

V roku 1988 sa zišla s tromi ďalšími bývalými prvými dámami – Betty Ford, Lady Bird Johnson a Pat Nixon – na konferencii Women and the Constitution v Carterovom centre, aby zhodnotila vplyv tohto dokumentu na ženy. Na konferencii sa zúčastnilo viac ako 150 rečníkov a 1 500 účastníkov zo všetkých 50 štátov a 10 zahraničných krajín. Cieľom konferencie bolo podporiť povedomie o sexuálnej nerovnosti v iných krajinách a bojovať proti nej v Spojených štátoch.

Rosalynn Carterová s prvými dámam (zľava doprava) Nancy Reaganová, Lady Bird Johnsonová, Hillary Clintonová, Rosalynn Carterová, Betty Fordová a Barbara Bushová v máji 1994.  Foto - wikipedia.org

V roku 1982 založili manželia Carterovo centrum, kde sa Rosalynn naďalej venovala otázkam duševného zdravia ako predsedníčka pracovnej skupiny pre duševné zdravie. Napísala alebo bola spoluautorkou piatich kníh, predovšetkým o starostlivosti o deti a duševnom zdraví.

Rosalynn Carterová trpela demenciou a starali sa o ňu v hospici. Napokon ju previezli domov, kde 19. novembra 2023 zomrela v kruhu svojich najbližších.

Rosalynn Carterová bola po Bess Trumanej druhou najdlhšie žijúcou prvou dámou  a najdlhšie vydatou prvou dámou. S manželom boli spolu 77 rokov. Zostali po nej 4 deti – Jack, Chip, Jeff a Amy – 11 vnúčat a 14 pravnúčat.

Jimmy Carter bol 39. prezidentom Spojených štátov v rokoch 1977 – 1981. V roku 2002 získal Nobelovu cenu za mier.