S deťmi by mali dospelí, pedagógovia zvlášť, zaobchádzať láskavo, inak môžu spôsobiť veľa zlého a následky môžu deťom spôsobiť traumu na celý život.

Z detstva si stále spomínam, ako ma istá učiteľka obvinila, že som jej chcela niečo ukradnúť z písacieho stola. Bola som prváčka, možno druháčka. Do našej triedy vtedy doviezli novú stoličku pre učiteľku. Bola parádna! Najmä v porovnaní s našimi tvrdými školskými lavicami. Každý si počas prestávky chcel novú stoličku vyskúšať - tá bola na kolečkách a točila sa! Keď som bola na rade ja, jazdu som si naozaj vychutnala - točila som sa jedným, druhým smerom. Tu zábavu mi zrazu prerušila učiteľka. Vstúpila do triedy počas prestávky a začala sa ma nahnevane vypytovať, čo robím pri stole a či som sa jej hrabala v šuflíkoch. Keď ma obvinila, že som chcela z tých šuflíkov niečo ukradnúť, bola som najprv veľmi prekvapená, potom zhrozená a nakoniec, keď už žiadne vysvetlenia nepomáhali, začala som plakať. Keď prišla naša triedna, upokojila ma a ubezpečila, že mi verí. Tej istej podpory sa mi dostalo od rodičov, keď ma vyzdvihli zo školy a dopočuli sa, čo sa v ten deň stalo. 

Neviem si predstaviť, čo musel cítiť chlapec, ktorý pred pár dňami v mestečku Bełchatów v strede Poľska prežil ešte strašnejšiu vec. Bolo to v kostole počas omše. Pristúpil k svätému prijímaniu, ale svätú hostiu vypľul a schoval ju do vrecka. Všimol si to jeden z kňazov a zavolal „posily“. Kňazi chlapca obkľúčili. Izolovali ho od rovesníkov, zavolali políciu a ešte pred príchodom sami začali vyšetrovať, prečo to spravil a pýtali sa na jeho súkromný život. Po príchode polície vo výsluchu pokračovali už spoločne. Chlapec plakal a vysvetľoval, že ho bolel zub, preto hostiu schoval do vrecka. 

Prečítajte si

 

Určite si túto udalosť zapamätá do konca života. Možno sa mu bude snívať ako zlý sen. Má síce 13 rokov tak možno je voči „pedagogickým“ metódam dospelých viac odolný, ako som bola pred rokmi ja, ale také správanie by vydesilo nielen adolescenta, ale aj dospelú osobu. Áno, rozumiem, že kňazi, ako sami neskôr vysvetľovali, chceli predísť znesväteniu hostie, ale žeby až takým spôsobom? Žeby si to žiadalo výsluchy a zásah polície? 

V poslednom čase prichádzajú z Poľska, konkrétne z katolíckej cirkvi, smutné a zlé správy, ktorých obeťami sú malí veriaci. Veď pred pár mesiacmi mal premiéru film natočený bratmi Sekielskimi o pedofílii v cirkvi. Dodnes sa žiadnej obeti nedostalo zadosťučinenia, či ospravedlnenia zo strany katolíckej cirkvi. Začína sa to javiť ako problém, obzvlášť, keďže v Poľsku je náboženstvo jedným z predmetov, ktoré sa v škole vyučujú a výsledok tejto výuky je známkovaný a zapísaný na vysvedčení. Poľské deti často prichádzajú do kontaktu s katolíckymi pedagógmi. Alebo kvázi pedagógmi. 

Škoda. Viera, podobne ako láska, nemá rada strach.