Výborná zelená i biela špargľa na masle, s bryndzou i so strúhankou. Máme pre vás recept na obe farebné variácie. Varené, pečené, ako hlavné jedlo, v polievke alebo ako príloha. Pripraviť si s nami zdravé recepty zo špargle je rozhodne výborný nápad.

Špargľa na masle

Všetko, samozrejme, závisí od vašich chutí, ale určite nepremeškajte sezónu špargle, ktorá sa začína už v apríli. Obe farebné varianty chutia výborne a pritom sú veľmi zdravé (obsahujú okrem iného vitamín C, E a betakarotén) a majú málo kalórií – v 100 gramoch len 18 kcal!

Určite ich kupujte čerstvé. Ako to rozoznať? Keď ich otriete jednu o druhu budú charakteristicky škrípať. Keď ich zlomíte – budú šťavnaté. Vtedy je špargľa na masle najlepšia.

Pri uskladňovaní vyžadujú tmu, chlad a vlhkosť. Takže pred tým, ako ich odložíte do chladničky, odporúča sa prikryť ich navlhčenou utierkou.

Špargľa je zdravá a výživná zelenina. Obsahuje málo kalórií a tukov, ale veľa vlákniny, vitamínov a minerálov. Je rovnako vynikajúcim zdrojom vitamínu K, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí a krvného obehu.

Obsahuje tiež vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém a pomáha chrániť telo pred voľnými radikálmi. Okrem toho obsahuje vitamín E, ktorý pôsobí ako antioxidant a pomáha chrániť bunky pred poškodením. Vybrali sme pre vás aj recept na šparglu na pare, alebo špargľový krém.

Príprava špargle

  • Zelené špargle netreba šúpať, stačí len odrezať tvrdé končeky. Biele – treba ošúpať až po hlavičku (hlavičku nešúpeme!).
  • Zelené stačí variť 5 až 7 minút, biele – 12 až 15. Špargľu dávame do vriacej vody so štipkou soli a cukru, najlepšie po stojačky tak, aby hlavičky vyčnievali z vody - tak si zachovajú najviac svojej šťavy. Potom je dobré ich prepláchnuť vodou s ľadom.
  • V našom recepte boli špargle varené na pare (približne 8 až 12 minút).  A keďže sme sa nevedeli rozhodnúť: biele, či zelené, pripravili sme oboje na dva jednoduché spôsoby.

Špargľa na masle so strúhankou, postup receptu

  1. Špargle uvaríme a uložíme na tanieri. Na panvici rozpustíme maslo, pridáme strúhanku, štipku soli, cukor a opražíme do zlatista. Opraženou strúhankou špargle na masle polejeme.

Dobrú chuť.

Skvelá špargľa s bryndzou a kôprom, postup receptu

  1. Špargle uvaríme a uložíme na tanieri. Bryndzu roztopíme jednoducho tak, ako ju pripravujeme na bryndzové halušky, pridáme na drobno nakrájaný kôpor a špargle polejeme. Pokiaľ chceme ešte viac „napodobniť“ slovenskú špecialitu, môžeme k bryndzovej omáčke pridať opraženú slaninku.
  2. Nič jednoduchšie nepoznáme, ale veď v jednoduchosti je sila! Takto pripravené špargle poslúžia ako príloha k mäsu alebo... Keď k tomu pridáme volské oko, máme jarný obed. Takýto recept tiež môže byť silnou konkurenciou pre špenát na zelený štvrtok.

Dobrú chuť!  Vyskúšajte aj recept na zapekanú špargľu so syrom. Alebo aj aj recept na vynikajúci kôprový prívarok so špargľou

Výborná špargľa na masle, s bryndzou. Zelená i biela špargľa, recept na obe. Foto - Malgorzata Wojcieszynska 

 

Zdravé recepty zo špargle

Špargľa je tiež bohatá na minerály, ako je napríklad draslík, ktorý pomáha udržiavať zdravie srdca a svalov. Obsahuje tiež horčík, ktorý podporuje zdravie kostí a pomáha udržiavať normálny krvný tlak.

Táto skvelá zelenina obsahuje tiež fytonutrienty a antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred poškodením buniek a môžu pomôcť pri prevencii niektorých chorôb, ako je napríklad rakovina. Všetky tieto výživové vlastnosti robia zo špargle zdravú potravinu a dobrý prídavok do stravy.

Špargľu nájdete v obchodoch počas celého roka, ale mimo sezóny môže byť drahejšia a menej chutná. Ak je možné, odporúča sa konzumovať ju počas sezóny koncom jari, keď je čerstvá a plne zrelá.

Sezóna špargle zvyčajne trvá od konca marca až do konca júna, s najväčším množstvom dostupným v apríli a máji. Toto obdobie sa líši v závislosti od konkrétnej oblasti a klímy, ale všeobecne platí, že väčšina špargle sa pestuje a zberá na jar a na začiatku leta.