Napätie, stres, mnoho povinností a žiaden únik. Aj toto sú dôvody, ktoré mnohé ženy, ale aj mužov pritlačili k múru. Čiastočné vyslobodenie z ťaživých chvíľ hľadajú v opojení a tak sa čoraz častejšie utiekajú k alkoholu.

Väčšiu spotrebu priznáva mamička Terka. „Predtým sme si s mužom dali víno raz za dva týždne. Počas karantény som pila pohár vína každý večer. Nemohla som inak zaspať. Hlava plna negatívnych myšlienok a nervy. Po jednom pohári som zaspala ako nič. Prišlo mi to lepšie ako si dávať tabletky na spanie,“ priznala pre Ženy v meste.

Prečítajte si

Austrálska národná univerzita (Australian National Universtity) nedávno zverejnila zaujímavé výsledky z výskumu počas koronakrízy. Podľa ich zistení až dvadsať percent opýtaných priznalo, že pilo viac ako zvyčajne. Veľká väčšina z nich boli práve ženy. 

Ženy a stres

Podľa odborníkov boli medzi konzumentmi alkoholu 1,3 krát častejšie ženy. Experti si to vysvetľujú tým, že najviac úloh v domácnostiach je práve na pleciach žien-matiek. „Najviac stresu mali ženy, ktoré okrem svojej bežnej práce v zamestnaní mali oveľa viac neplatenej práce v domácnosti,“ citovala televízia ABC vedúceho výskumníka Nicholasa Biddla 

🛒  [Televízor Thomson za skvelú cenu - kliknite tu:]  

Najviac žien, ktoré takto popíjali, boli vysokoškolsky vzdelané vo veku od 35 do 44 rokov. Jedným z dôvodov, ktoré opýtaní muži aj ženy uviedli bol fakt, že nevedeli uniknúť na miesta, kde sa alkohol nenachádza – teda, že častejšie pracovali z domu. Druhým najčastejším dôvodom bol stres a úzkosť, ktorý častejšie uvádzali ženy. Muži to zdôvodňovali skôr nudou.

Strach o zdravie aj peniaze viedol mnohé mamy k poháriku.  Ilustračné foto - pixabay

Ako sa vyjadril profesor Biddle, u žien bola najväčším problémom nerovnováha v starostlivosti. „U žien viedol k nárastu stres, časové tlaky a obavy o živobytie svoje, ale aj svojich blízkych,“ povedal. Psychologička Sally Huntová, ktorú tiež oslovila televízia ABC si myslí, že ženy viac popíjali preto, že mali doma deti a museli skombinovať domáce vyučovanie so svojou prácou, čo bolo pre ne nesmierne náročné. Vypätý deň preto často zakončili niekoľkými pohármi vína.

O boji s démonom alkoholizmu vie svoje aj Ľuba, ktorá abstinuje už 26 rokov. „Od žien sa v izolácii čakalo, že zvládnu strach zo straty zamestnania, vyučovanie svojich detí, varenie, pranie, domácnosť a ešte budú aj milé k manželovi. Mnohé z nich sa nevedeli vymotať z tohto náročného bludného kruhu a v psychickom vypätí siahli po alkohole. Ako vieme, alkohol uvoľňuje. Mnohé ženy, ktoré počas izolácie začali popíjať, si ani neuvedomia, že sú na ceste k závislosti,“ povedala pre Ženy v meste.

Alkoholičky a hormóny

Potvrdzuje to iná britská štúdia, ktorá vyšla v magazíne Nuroscience a ukazuje, že ženy sa stanú závislými jednoduchšie ako muži. Môže za to kolísanie hormónu estrogénu. Keď je jeho hladina vysoká, telo na prijatý alkohol reaguje vylúčením iného hormónu – dopamínu. Ten si mozog vyhodnocuje ako odmenu a začína sa kolotoč. 

„Ženský organizmus devastačnému vplyvu alkoholu podľahne oveľa rýchlejšie ako mužský a je ťažšie ho liečiť. Chce to veľmi silné rozhodnutie. Problémom sa treba postaviť čelom s jasnou hlavou. A to chce zasa silnú osobnosť,“ pokračuje Ľuba, pre ktorú je rozprávanie o problémoch s pitím istou formou terapie.

A prečo to majú ženy ťažšie? Za odbúravaním hladiny alkoholu je totiž fyziológia, ženské telo má viac tuku, preto z neho vyprcháva pomalšie. Ženy sú na drinky citlivejšie v predmenštruačnom období a svoj vplyv má aj hormonálna antikoncepcia. Alkoholičky rýchlejšie čelia cirhóze pečene a rôznym druhom rakoviny. Ďalším nebezpečným obdobím je tehotenstvo – alkohol môže spôsobiť potrat, predčasný pôrod aj poškodenie plodu. Lekári majú isté podozrenie, že nárazové pitie v prvom trimestri tehotenstva má za následok neskorší syndróm náhleho úmrtia novorodencov.

S tým, že žena siaha po fľaši s opojným obsahom najmä z emocionálnych dôvodov, súhlasí aj psychiatrička Mária Martinove. Tá to povedala v rozhovore pre denník SME. Abstinujúca alkoholička Ľuba priznala, že tiež začala piť z pocitov nešťastia, ktoré prežívala v detstve a chladného prístupu rodičov.

„Obviňovala som sa, že nie som dosť dobrá. Bola som hlboko nešťastná. V puberte som začala piť, pretože som zistila, že alkohol mi pomáha zabudnúť na tieto zdanlivo neriešiteľné problémy. V dospelosti som sa prepila až do závislosti,“ spomína.  

Mala však šťastie na ľudí, ktorí jej podali pomocnú ruku v liečbe a usmernili ju. Dnes už 26 rokov abstinuje. A aká je jej rada pre ženy s podobným osudom? „Dnes riešim problémy inak a prestala som sa pokúšať byť s každým zadobre a každému vyhovieť. Prijala som sa taká, aká som, a mám sa rada,“ dodáva.