Prvý raz sme o talentovanej Annamárii, ktorá v balerínkach porazila trénované športovkyne, napísali článok v roku 2018. Neuviedli sme, že je Rómka, nepoužili sme slovo osada. Písali sme o mimoriadne nadanej dievčine, ktorá v škole nevymeškáva hodiny, dobre sa učí a je usilovná. Ale pochádza z mnohopočetnej rodiny, ktorá jej nevie kúpiť botasky na behanie. Čo sme nenapísali my, dopovedala jej fotografia.

Nepísali sme o jej rómskom pôvode, pretože spoločnosť rómske dievčatá či ženy trestá hneď dvakrát: ako ženy a ako Rómky. Akokoľvek mohol byť úmysel dobrý, pridali sme sa k médiám, ktoré takto podporujú stereotypy. Píšeme o Annamárii hlavne preto, že je Rómka. Veríme, že takéto príbehy najviac inšpirujú a majú najväčšiu silu búrať zažité predstavy o dievčatách z rómskych osád.

Kým je príbeh pozitívny, funguje. Annamária dostala botasky, stretla sa s bývalým prezidentom Kiskom, trénovala a v júni sa stala majsterkou Slovenska v behu na 1500 metrov v kategórii dorastenky. Urobili sme z Annamárie cirkusové zvieratko, ktoré sme kŕmili a chválili a odsúdili ju na nekonečnú vďačnosť, len aby sme nemuseli premýšľať o mnohých chudobných deťoch, bielych, či rómskych, ktoré nevedia zaujať talentom a tak ich šance na lepší život sú naozaj malé.

Lenže príbeh Annymárie sa zmenil. Má 16 rokov a otehotnela. Podľa štatistík otehotnelo v roku 2015 medzi 15 a 17 rokom na Slovensku takmer 1262 dievčat. Vo svete každý rok rodí asi 16 miliónov dievčat vo veku 15 – 19 rokov a asi 1 milión dievčat vo veku pod 15 rokov. Podľa štatistík WHO z roku 2014 je priemerný výskyt tehotenstiev vo veku 15 – 19 rokov 49 na 1000 dievčat.

Lenže Annamária je rómske dievča na Slovensku. Arogantná biela spoločnosť a niektoré médiá si hneď osvojili právo jej život komentovať, rozumej odsúdiť ju. Hoci Annamária je v prvom rade nedospelé dieťa. Dieťa, ktorého dôstojnosť musí byť v médiách zachovaná za každých okolností. Môžeme o nej písať len tak, že ju nebudeme vyjadreniami degradovať, diskriminovať alebo znevažovať.

Bulvárne médiá sa jej namiesto toho rovno na tehotenstvo pýtali a fotografovali, ako sa cíti. A konzervatívny denník ju nechcel “zbaviť zodpovednosti z toho, že v šestnástich otehotnela, a to ešte s nezodpovedným partnerom”. Podľa etického kódexu využívajú novinári “deti a mladistvých ako zdroj informácií len vo výnimočných prípadoch s osobitným ohľadom na ich morálny a emočný vývoj”.  Novinár má podľa kódexu “povinnosť chrániť súkromie a oprávnené záujmy” detí a mladistvých a nezneužívať ich dôveru.

Nič z toho sme neurobili. Využili sme Annamáriu ako dojemný príbeh a teraz sme ju podhodili bielej spoločnosti, aby si užila to staré dobré: veď sme to hovorili…

Príbeh dievčat, ktoré skoro otehotnejú, nie je nový. Začína sa zlou sexuálnou výchovou v školách, nedostatkom informácií o pohlavnom styku a ochrane, pokračuje komplikovanými vzťahmi s rodičmi či s okolím a končí sa idealizovanou predstavou o tehotenstve a materstve. Pomáha tomu chudoba, ľahostajný postoj spoločnosti a stereotypy v médiách.

Za to dlhujeme Annamárii akurát tak ospravedlnenie.

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky žien v meste priamo vo svojom e-maili?