Balzam na pery je jedným z najčastejších prípravkov v našej kozmetike, no niekedy ho používame len zo zlozvyku. Hygienické rúže môžu byť škodlivé, ale aj prospešné. Ako sa vyhnúť poškodeniu pier?

Potrebujú naše pery balzam?

Lekári považujú balzam na pery za núdzový prostriedok. Málokto vie, že koža pier je veľmi tenká a jemná, bez mazových žliaz. Preto sa voda môže rýchlejšie odparovať a pery sú suchšie. Len v tomto prípade pokožka skutočne potrebuje dodatočnú starostlivosť a hydratáciu.

Neustálym zvlhčovaním pier zabránime ich odlupovaniu. Z tohto dôvodu hlbšia vrstva pokožky, ktorá je zodpovedná za jej regeneráciu, neprijíma signál o suchosti a neprodukuje nové bunky. V tomto prípade pery zostanú trvalo suché. Balzam na pery treba použiť iba vtedy, keď je to skutočne nevyhnutné, a nie vtedy, keď to len chceme.

Čo treba hľadať v zložení balzamu?

V prvom rade treba hľadať látky, ktoré zadržiavajú vlhkosť. Môžu byť prírodné alebo syntetické. Z prírodných látok by to mali byť bambucké maslo, včelí vosk, kokosový, jojobový alebo sezamový olej. Najpopulárnejšou syntetickou zložkou, ktorá trvalo "utesňuje" vlhkosť na našich perách, je vazelína.

Foto - pexels.com

V kompozícii môžu byť aj ďalšie zložky, ktoré pomáhajú liečiť praskliny a starať sa o pokožku pier. Najpopulárnejšie z nich sú vitamín E, kyselina hyalurónová, ciramidy a kyselina linolová.

Balzam s chladivým efektom – áno alebo nie?

Mnohí si vyberajú balzamy s brniacim alebo chladivým efektom. Našim perám to naozaj nerobí dobre. Všetky príchute, mentol, gáfor, kyselina salicylová, ktoré poskytujú rovnaký účinok, dráždia pery a jemnú pokožku okolo nich. Ideálny balzam na neustále používanie by mal byť bez zápachu.

Na pery môžete tiež naniesť aj kozmetiku na tvár. Vaše obľúbené kozmetické krémy pokryjú všetky ich výživové a hydratačné potreby. V noci si môžete pery utrieť tonikom a naniesť krém.

Je potrebné pery chrániť?

Ochrana pier pred slnkom je rovnako potrebná ako ochrana pokožky tváre a tela – po celý rok. Ak ste vonku viac ako pol hodiny, potom je potrebné použiť produkt s faktorom SPF. Musíte si vybrať balzam s ochranou najmenej 30. Na niektorých baleniach môže byť označené ako UVA, PA +++, broad spectrum.

Na tvár môžete dokonca použiť SPF, napríklad minerálne opaľovacie krémy. Môžu byť aplikované na očné viečka, tvár a pery – nevysušia pokožku a neprepustia slnečné lúče.

Naše pery sú jemnou súčasťou tváre, ktorá vyžaduje osobitnú starostlivosť. Nezabudnite však, že zvýšené používanie kozmetiky a balzamov môže pery poškodiť.